Bolest hlavy je velmi častým příznakem celé řady nejrůznějších virových onemocnění. Setkat se s ní můžete například při chřipce či nachlazení. Docházet k cefalee (bolestem hlavy) může ale i z jiných příčin. Důvodem může být i nedostatek spánku, únava a snížený příjem tekutin. Mluví se však o ní i v souvislosti s nákazou koronavirem.
Koronavirus a bolesti hlavy
Je mnoho případů pacientů, kteří nahlásili během probíhající nemoci covid-19 časté bolesti hlavy, a to jak v počátku nemoci, tak i v pokročilejším stádiu.
V tomto ohledu byla provedena také rozsáhlá studie, kterou vedl tým vědců z Istanbulské univerzity v Turecku. Odborníky zajímalo, jaká specifika má tato cefalea a jak se odlišuje od ostatních bolestí hlavy.
Došli tedy k těmto zajímavým závěrům:
- Bolesti hlavy přetrvávají déle jak 72 hodin: u více než deseti procent sledovaných pacientů byla zaznamenána déletrvající bolest hlavy. K tomu se často přidávaly i dlouhodobé myalgie (bolesti svalů). Někteří lidé pociťovali i zimnici, nebo měli horečku a záchvaty kašle.
- Příznaky související s gastrointestinálním traktem: bolesti hlavy v souvislosti s nemocí covid-19 může doprovázet i problém se zažíváním, vyprazdňováním a dlouhodobé nevolnosti a únava. Objevuje se zpravidla i ztráta chuti k jídlu a celkové vyčerpání. Pacienti si často stěžují i na ztrátu čichu a chuti.
- Běžná analgetika nezabírají podle očekávání: dále vědci přišli s tím, že na bolesti hlavy v souvislosti s koronavirem příliš nezabírají běžná analgetika (léky proti bolestem). Přináší údajně jen malou úlevu.
- Bolest hlavy je pulzující: dalším specifikem může být pulzující bolest hlavy. Ta zhoršuje koncentraci a může způsobit i závratě. Pozornost by nakažení lidé měli věnovat zejména tomu, pokud jsou bolesti hlavy či těla extrémní. Ty mohou značit napadení orgánů a nervové soustavy koronavirem. Je vhodné tedy neváhat a konzultovat stav s lékařem.
Další zajímavá zjištění z turecké studie bolesti hlavy v souvislosti s koronavirem
Kromě jiného turečtí vědečtí pracovníci zjistili, že muži mají dvakrát vyšší riziko vzniku bolestí hlavy než ženy. Pánové také mnohem častěji lékařům tyto příznaky ohlašují, jelikož je pociťují intenzivněji než dámy. Ovšem vědci stále nemají žádné další podklady, které by dokazovaly, že právě pohlaví může ovlivňovat průběh nemoci covid-19.