Kravské mléko jako kontroverzní téma. O tom, jaký má jeho konzumace vliv na zdraví, skoro nikdo neví

Fotografie: Depositphotos

Konzumace kravského mléka je kontroverzním tématem posledních let. Nemůže se mu upřít jeho pozitivní vliv na zuby a kosti. Ale může mít i negativní účinky? Čtěte dál a dozvíte se, jak je to s mlékem doopravdy.

Zdá se, že výsledek nekonečné debaty o kravském mléce je opravdu v nedohlednu. Na jedné straně je mléko považováno za zdroj vitamínů, bílkovina a vápníku, důležitých látek pro naši kostru včetně zubů. Na straně druhé však existují určité vlastnosti mléka, které mohou způsobovat i dysfunkce v našem těle.

Mohou nastat komplikace při trávení

Až 10 % lidí trpí intolerancí laktózy. To znamená, že postrádají enzym pro správný rozklad a štěpení laktózy. Proto může mít spousta lidí problémy s trávením kravského mléka. Pak při konzumaci mléka nastávají rizika nadýmacích a zažívacích poruch.

Fotografie: Freepik

Pozor na alergické reakce

Někteří z nás mohou na sobě po konzumaci mléka pozorovat až alergické reakce. To podporuje názor, že kravské mléko zkrátka není určeno pro lidskou rasu. Potom zde vyvstávají rizika ekzémů, astmatu, zánětů průdušek a migrén.

Problémy s pletí, a dokonce až tvorba akné

Lidem s problematickou pletí bývá často doporučováno omezit konzumaci laktózy, což zahrnuje jak mléko, tak výrobky z něj. Po vyřazení této skupiny potravin pacient většinou zaznamená minimálně drobné změny k lepšímu. Protože u dospělých může mléko vyvolat nadměrnou tvorbu mazu, což ucpává póry.

Fotografie: Pixabay

Také vysoký cholesterol může být problém

Někteří odborníci tvrdí, že mléko od krav může mít dopad na rizika kardiovaskulárních poruch, tedy na onemocnění srdce. Dávají to za vinu mastným kyselinám. Avšak jiní zase uvádí, že se při výzkumech naopak ukázalo, že zdravější srdce měli lidé konzumující kravské mléko. A to díky tomu, že udržuje hmotnost na zdravých příčkách. Z toho tedy vyplývá, že se to může různit od člověka k člověku.

Závěr, souhrn a verdikt nad kravským mlékem

Zda je konzumace mléka pro člověka příznivá, nebo nevhodná, je vysoce individuální. Existují lidé, kteří mléko a laktózu snáší bez problémů. A pak jsou tu ti, kterým to způsobuje akné, problémy s trávením a nadýmáním. I přes to, jaké živiny mléko obsahuje, to neznamená, že nemůže mít i negativní účinky. Klíč je ve vyvážené stravě.

Fotografie: Freepik

Pokud vám mléko vyloženě nevyvolává zdravotní potíže, pak jeho občasnou konzumací nic nezkazíte. Jestli máte intoleranci na mléko, si můžete nechat snadno vyšetřit u doktora. Po odběrech krve se brzy dozvíte, jak vaše tělo reaguje na laktózu a jestli ji zvládá správně rozkládat.

Zdroj: MedicalNewsToday

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]