Máta peprná: Léčitel vysvětluje, jaký vliv má její konzumace na lidské zdraví

Máta peprná je příjemně aromatická bylinka, která má všestranné užití. S oblibou se používá jako součást i ozdoba svěžích dezertů, skvělá je z ní i zmrzlina, limonáda, nebo alkoholický nápoj zvaný mojito. Málokdo však ví, že má i celou řadu pozitivních účinků na náš organismus. Jaké to jsou?

Máta peprná a její účinky

Protože je máte velmi svěží a chutná, má ji mnoho lidí rádo. Také příznivě působí v těchto ohledech:

  • Máta jako přírodní sedativum: čaj z této voňavé bylinky pomůže bojovat proti stresu, podrážděnosti, nervozitě a nespavosti.
  • Máta jako stimulant k hubnutí: některé vědecké studie prokázaly, že máta může pomoci nastartovat metabolismus. Může tak přispět k redukci hmotnosti.
  • Máta jako detoxikační produkt: pomocí konzumace máty, či mátového čaje můžete podpořit vylučování toxinů z těla, tím se tedy zaktivuje proces detoxikace. Má totiž mírný diuretický (močopudný) efekt. Kromě toho máta peprná skvěle zklidní žaludek a zlepší trávicí procesy. Vhodná je i při nevolnostech.
  • Máta jako kosmetický prostředek: pokud mátu peprnou zařadíte do svého jídelníčku, či čaj z ní do pitného režimu, měla by se vám zlepšit kvalita pokožky. Ta bude pružnější a měkčí. Také se nebude na vaší pleti tvořit nevzhledné akné.

Máta je prospěšná i co se týká hojení ran a zmírňování zánětů, jelikož má antiseptické vlastnosti.

Fotografie: Pixabay

Máta peprná na koncentraci

Jistá studie zjistila, že pokud budete dýchat aroma máty peprné, vaše motivace, koncentrace a bdělost se zlepší. Vědci dokonce prokázali, že lidé, kteří mátovou vůni inhalují mají lepší výsledky v pracovních oblastech než jiní, co mátu nedýchali. Proto je nasnadě pořídit si do práce aroma máty peprné. Zlepší to vaše výkony.

Mátou peprnou ke krásnější kštici

Další účinek máty bude zajímat především ženské pokolení, jelikož tato aromatická bylinka dokáže stimulovat růst vlasů a díky vitamínům A, C, B12 je i účinně posiluje. Díky baktericidnímu účinku perfektně vlasovou pokožku umyje a současně i zklidní.

Fotografie: Freepik

Obsah mentolu v mátě peprné zase způsobí lepší prokrvení pokožky hlavy, což je právě žádoucí pro růst vlasů. Pakliže tedy máte obtíže s lámavostí, vypadáváním vlasů, nebo snad s tvorbou lupů, preferujte k mytí hřívy přírodní produkty (šampony a kondicionéry) s obsahem máty peprné.

Úvodní Fotografie: Freepik

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]