Koronavirus je velkou celosvětovou obavou. Že může nakazit lidi, to ví každý. Jak je to ale v případě zvířat? I tady je třeba být na pozoru. Majitelé mazlíčků stále častěji kladou otázky, které souvisí s tím, zda může koronavirus chytit i jejich pes. Jak to tedy je?
Nákaza z Číny
Delší dobu si všichni mysleli, že koronavirus, tedy nemoc s označením COVID-19, útočí jenom na člověka. A potom přišla zpráva z Číny, kde se potvrdilo, že tímto virem byl nakažen i pes. V tu chvíli se začalo spekulovat o tom, zda tedy nemoc může ohrožovat i naše domácí mazlíčky, nebo jenom nás. Podle nákazy psa v Číně to vypadá, že k tomu dojít může. K velkým nákazám ale zatím nedochází, což zároveň může naznačovat, že by mohlo jít jenom o výjimečný stav.
Jsou obavy na místě?
Dat je zatím opravdu málo a čínský pes je zatím jediným dobrým vzorkem, ze kterého lze dělat závary. Patrně zde skutečně došlo k tomu, že nemoc COVID-19 byla přenesena z člověka na psa. Zároveň je třeba uvést, že koronavirus byl u psa spojený jenom s nízkou úrovní infekce. Laicky řečeno, jednalo se jenom o slabou nákazu. To může nahrávat teoriím o tom, že koronavirus naše mazlíčky bude ohrožovat jenom výjimečně.
Jako lidská chřipka?
Na základě dosud zjištěných dat přicházejí odborníci s prvními opatrnými závěry. Koronavirus, tedy nemoc COVID-19 přirovnávají k běžné chřipce. I tu může náš mazlíček ve velmi výjimečných případech chytit. Příliš pravděpodobné to ale není. K něčemu podobnému by tedy mohlo docházet i nyní. Může dojít k tomu, že se pes od člověka nakazí, ale ta pravděpodobnost že se tak stane je spíše nízká, než reálná.
Jak je to s přenosem?
Jak bylo uvedeno, ve velmi ojedinělých případech by mohlo dojít k tomu, že se koronavirus na psa přenese. A co v opačném případě? Je možné, aby pes přenesl nemoc COVID-19 na člověka? Zde mají odborníci mnohem jasněji a říkají, že toto možné podle současných zpráv není. Zatím neexistuje žádný potvrzený případ toho, že by se člověk nakazil od svého psa. Dá se tedy v tuto chvíli říci, že něco podobného možné není.
Opatření jsou na místě
Samozřejmě je třeba dodat, že pokud máte domácího mazlíčka, jsou určitá opatření na místě. Opět by mělo platit, že základem je hlavně dobrá hygiena. Rozhodně to ale neznamená, že by opatření měla být spojena třeba s tím, že by vás pes musel mít roušku, nebo jinou ochranu. To rozhodně ne. Navíc jeho rouška by chránila vás, což je zbytečné, protože odborníci vylučují, že se koronavirus ze psa dostane na člověka.