Proč nespat vedle mobilního telefonu. Zaděláváte si na problémy, které ohrožují zdraví

Fotografie: Depositphotos

Pokud každou noc usínáte vedle svého telefonu, měli byste s tím rychle přestat. Podle odborníků je totiž v sázce nejen váš spánek, ale i vaše zdraví.

Obléknout si pyžamo, zhasnout světlo, ulehnout do postele a vzít do ruky telefon – to je pravděpodobně rutina každého člověka, který vlastní některé z novodobých chytrých zařízení. Dívání se do telefonu před spaním a následné usínání vedle něj může být velmi nebezpečné, přestože si to mnozí z nás neuvědomují. Podle doktora Chrise Vincenta není v sázce pouze váš spánek, nýbrž i vaše zdraví, potvrzuje to i

Kvůli telefonům je váš spánek nekvalitní

Pokud se před spaním díváte dlouhé hodiny do vašeho telefonu, můžete mít skutečně velký problém – jde především o modré světlo a radiofrekvenční vlny, jež tento chytrý stroj vyzařuje. Obojí může ovlivnit kvalitu vašeho spánku, a pouze tím, že je vaše zařízení zapnuté a máte jej vedle své postele. To totiž v důsledku snižuje produkci melatoninu, hormonu, který navozuje spánek a mění srdeční frekvenci.

Fotografie: Unsplash

Pokud se tedy díváte v noci dlouho do telefonu, váš mozek zůstáváte vzhůru, i když vaše tělo už spí. Modré světlo z mobilních telefonů vyzařuje totiž podobné vlnové délky jako denní světlo, což znamená, že dle podvědomí ještě není čas jít spát. Výsledkem je poté špatný spánek v noci, a proto se přes den cítíte více unavení.

Elektronická zařízení je lepší před spaním vypnout

Abyste tedy předešli potenciálním problémům, bude pro vás nejlepší, když všechna vaše elektronická zařízení vypnete alespoň 30 minut předtím, než půjdete spát. A přestože to může znít trošku přehnaně, nezapomínejte na to, že zdraví máte jenom jedno. Zprávy na Facebooku a Instagramu si můžete s přehledem přečíst až druhý den.

Fotografie: Freepik

Špatná kvalita spánku jde ruku v ruce se špatným zdravím – pokud si v noci pořádně neodpočineme, hormony, které regulují chuť k jídlu (konkrétně ghrelin a leptin), se dostávají do nerovnováhy, což má za následek větší nedostatek energie během dne. To je však důvodem, proč máte chuť jíst více, než je běžné, a proto přibíráte nadměrná kila. A nejspíše si dovedete představit, jaké další důsledky na vaše zdraví bude tento problém mít.

Zdroj: VeryWellHealth

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]