Pokud vás trápí dlouhodobě oslabená imunita, jistě vás jako první napadne sáhnout po produktech s vitamínem C. Avšak velmi podstatnou součástí prevence vzniku onemocnění je i zinek. Ten s oblibou užívají zejména ženy, aby měly pevné nehty a krásné lesklé vlasy. Jak tedy zinek do organismu co nejlépe doplnit?
Proč je zinek tak důležitý pro imunitní systém?
Zinek se podílí na celé řadě procesů, které jsou spojené s tvorbou buněk zodpovědných za imunitu. Především pak urychluje jejich zrání. Díky tomu může být reakce organismu na výskyt patogenu mnohem rychlejší.
V případě, že budete mít v krvi nedostatek zinku, buňky ničící mikroorganismy zodpovědné za zánět a infekce, budou likvidovány pomaleji a hůře. Některé studie také dokazují, že užívání zinku během nachlazení může výrazně zkrátit dobu léčby.
Kdo by měl zinek užívat především?
Nedostatek zinku je obzvlášť nebezpečný pro těhotné a kojící ženy. Mladí lidé zase potřebují dostatek zinku k vývoji pohlavních orgánů a růstu obecně. Starší lidé, kteří mají deficit zinku, jsou zase ohrožení onemocněním očí (takzvanou makulární degenerací). Je tedy jasné, že zinek je důležitý pro všechny věkové generace.
Jaké má zinek příznivé účinky?
Kromě jiného je zinek potřebný k udržení normálního zraku všech lidí, zabraňuje také vzniku revmatického onemocnění, udržuje kosti zdravé a u mužů hlídá stabilní hladinu testosteronu v krvi (tím zajišťuje plodnost). Také je nezbytnou součástí homeostázy (stálosti vnitřního prostředí). A v neposlední řadě metabolizuje a syntetizuje sacharidy.
Jak doplnit zinek?
Zinek je možné zakoupit ve formě tablet v lékárně. Celá řada farmaceutických společností nabízí své produkty. Nejvhodnější vám jistě doporučí lékárník či lékárnice. Tento zdroj je plnohodnotný a dodá tělu potřebné množství zinku.
Denní doporučené množství pro dospělého člověka je 5 až 15 mg. Rozhodně byste neměli překračovat maximální možnou dávku. Získat zinek ale můžete i z některých potravin, jako jsou: ústřice, krevety, tmavý chléb, pohanka, slunečnicová a dýňová semínka, lněný olej, hovězí a jehněčí maso, játra, ryby, luštěniny (cizrna, fazole, čočka), sýry, jogurty, sušené mléko, kakaový prášek, vaječný žloutek, obiloviny. Z konzumace těchto surovin získá tělo zhruba 20 až 30 procent zinku.