Položit místo dlažby linoleum zvládnete i svépomocí

Linoleum patří mezi velmi oblíbenou podlahovou krytinu. Výhody jsou spojeny hlavně s nízkou cenou, kvalitou a snadnou pokládkou. Pokud aktuálně řešíte, co se současnou dlažbou, náš návod vám přijde vhod. Ukážeme vám, jak dlažbu odstranit a jak místo ní položit lino. Snadno, jednoduše a svépomocí.

Linoleum je velmi oblíbené také pro celou řadu variant s ohledem na design, tak i pro celkovou odolnost. Jde také o podlahovou krytinu, která zaujme i dlouhou životností a jednoduchou péčí. I proto je hitem. Jak ho mít doma? Poradíme.

Dlažba musí pryč

Jako první je třeba odstranit dlažbu. Na to je vhodné použít dva nástroje, a to nejlépe kladivo a majzlík. Pokud máte přístup ke sbíječce, lze použít i ji. Důležité je, že kompletní dlažba musí z vaší podlahy pryč.

Vyrovnejte podlahu

Druhým krokem, když chcete pokládat linoleum, je vyrovnání podlahy. K tomu doporučujeme použít různých hotových směsí, které se smíchají s vodou, nalejí na podlahu a potom už je necháte zaschnout. A podlaha bude dokonale rovná.

Připravte základ

Na vyrovnanou podlahu je vhodné položit také nějaký základ. Vhodné jsou pod linoleum třeba známé OSB desky, které zaujmou jak svou kvalitou, tak i nízkou cenou. Mají i celkem dobrou tepelnou i zvukovou izolaci, což je pro vás také další plus.

Připevnit OSB desky k základu podlahy je celkem snadné. Postačit vám pro tento účel mohou klasické vruty. Desky by měly na sebe pokud možno navazovat a měly by pokrývat celou plochu pokoje.

Položte linoleum

Poslední krok je už celkem jasný. Stačí položit samotné linoleum na váš základ z OSB desek. Zajistěte, aby bylo lino dokonale rozložené po celé místnosti, navazovalo na sebe a končilo až u samotných stěn vašeho pokoje.

Výhody pocítíte hned první den

Kladem linolea proti dlažbě je mimo jiné také to, že po něm můžete chodit klidně i na boso. Zatímco dlažba je studená, je linoleum příjemně teplé. K tomu přidejme i další klady, jako třeba to, že je i mnohem měkčí, nebo i to, že se snadno udržuje. A pokud vám na podlahu spadne něco těžšího, tak nehrozí to, že by snad mohlo dojít k tomu, že na rozdíl od dlažby praskne.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]