Přerušovaný spánek neznačí nic dobrého. Tak praví čínská medicína. Může poukazovat na jisté zdravotní obtíže. Zaznamenejte si hodinu, kdy se nejčastěji budíte a přečtěte si zajímavé informace, které vám pomohou pochopit své vlastní tělo.
Doba usínání mezi 21:00 až 23:00
V tento čas se připravuje váš organismus k hlubokému spánku. Tělo by mělo být uvolněné a mysl relaxovaná. Pakliže máte problém s usínáním, může být příčinou nakumulovaný stres. Uvolněte ho pomocí sportu, meditace a pravidelného odpočinku. Psát si můžete dokonce i deník, který vám pomůže s ventilací emocí.
Problémy se spánkem mezi 23:00 až 1:00
Budíte se právě v tento časový úsek? Potom mohou problémy poukazovat na žlučník. Nejezte tedy před spánkem tučná jídla a zařaďte do jídelníčku více vlákniny (konzumujte ovoce a zeleninu).
Varovným znakem může být i pálení žáhy. Myslete na své optimální trávení. Žlučník je kromě jiného spojen se zadržováním negativních emocí, tj. například hněvu. Naučte se s ním pracovat (ventilovat ho) a uleví se vám.
Problémy se spánkem mezi 1:00 až 3:00
Tento časový úsek patří játrům. Ty mají za úkol podílet se na celkové detoxikaci těla. Před spánkem tedy nepožívejte alkohol a nekuřte, pokud se budíte ve výše uvedené hodiny. Stejně jako žlučník jsou pak i játra propojena s emocemi. Nepotlačujte je, ať jsou jakékoliv. Může se to negativně odrazit na všem zdraví.
Problémy se spánkem mezi 3:00 až 5:00
Probouzíte se v tomto časovém úseku? Podle čínské medicíny máte problém zřejmě s dýcháním. Je to totiž čas plic. Zpozorněte v případě, že se budíte s pravidelností mezi třetí až pátou ranní.
Raději si zajděte na vyšetření, abyste později neměli chronické potíže (například astma bronchiale). Jinak před spánkem důkladně vyvětrejte ložnici nebo spěte při mikro ventilaci a v létě s otevřeným oknem. Plíce jsou taktéž spojeny s nestráveným smutkem. Proto i na tomto musíte zapracovat. Více relaxujte a udělejte něco příjemného pro sebe samotné.
Začátek dne mezi 5:00 až 7:00
Pátá až sedmá hodina ranní, je doba tlustého střeva. Pomalu se začíná rozbíhat trávení a vylučování. Tyto procesy podpoříte tím, že ráno vypijete sklenici čisté vody (měla by být teplejší). Stejně jako plíce, je i tlusté střevo dle čínské medicíny spojované se smutkem. Proto proveďte očistné rituály, které vám pomohou k šťastnějšímu životu. Snažte se třeba pravidelně snídat chutné pokrmy.