Příznaky cukrovky, o kterých s největší pravděpodobností nevíte, že ji mohou prozradit. Vnímejte signály svého těla

Fotografie: Depositphotos

Včasná diagnóza příznaků cukrovky typu 2 může zabránit vážným komplikacím. Vnímejte, jaké signály k vám vysílá vaše tělo.

Cukrovka typu 2 je běžným onemocněním, které způsobuje vysokou hladinu cukru v krvi. Rozpoznání časných příznaků chronického stavu může vést ke snížení pozdějších vážných komplikací. Někteří jedinci se tedy mohou považovat za prediabetiky, u nichž je hladina cukru v krvi o něco málo vyšší, než je normál. Pokud včas nezasáhnou, do 5 let se u nich může rozvinout cukrovka typu 2. Dejte si pozor především na následující symptomy, radí lékařka Marina Basina.

Časté močení a žízeň

V případě vysoké hladiny cukru v krvi ledviny tvrdě pracují, aby přebytečný cukr z krve odstranily. Z toho důvodu můžete pocítit častější nutkání k močení. S tím je také spojená větší žízeň. Tělo ztrácí velké množství tekutin, což může postupem času způsobit dehydrataci a vést k tomu, že pacient častěji cítí potřebu pít.

Fotografie: Pixabay

Neustálý pocit hladu

Trávicí systém rozkládá potravu na jednoduchý cukr zvaný glukóza, jenž tělo využívá jako palivo. U lidí s cukrovkou ale nastává problém, který spočívá v tom, že se z krevního řečiště do buněk nedostane dostatek tohoto jednoduchého cukru. Výsledkem je, že pacienti s cukrovkou typu 2 pociťují neustálý hlad bez ohledu na to, kdy naposledy jedli.

Špatná energetická hladina

Cukrovka typu 2 může ovlivnit energetickou hladinu člověka a způsobit tak, že se bude cítit velmi unavený, a to i poté, co dostatečně odpočíval. Důvodem je nedostatečný pohyb cukru z krevního řečiště do buněk.

Fotografie: Pixabay

Pacienti mohou vidět rozmazaně

Možná by vás nenapadlo, že by onemocnění jako cukrovka typu 2 mohla ovlivnit i lidský zrak. Ovšem nadbytek cukru v krvi může poškodit drobné cévky v očích, což způsobí rozmazané vidění, které se může objevit v jednom nebo v obou očích. Pokud nedojde ke včasné léčbě cukrovky, pacient riskuje trvalé poškození zraku nebo i úplnou ztrátu.

Pomalé hojení ran

V důsledku zhoršeného krevního oběhu kvůli vysoké hladině cukru v krvi dochází k poškození nervů a krevních cév. To zapříčiní, že se i malé řezné ranky hojí mnohem pomaleji. A dlouhé hojení ran zvyšuje riziko infekce.

Fotografie: Depositphotos

Brnění a necitlivost končetin

Jak už víme, vysoká hladina cukru v krvi ovlivňuje krevní oběh a poškozuje nervy. To může vést k bolesti nebo pocitu brnění či necitlivosti v rukou a nohou. Stav je známý především jako neuropatie a může se časem zhoršovat, pokud pacient s cukrovkou oddaluje léčbu.

Fotografie: Freepik

Svědění a kvasinková infekce

Nadbytek cukru v krvi a moči vytváří ideální prostředí pro růst kvasinek, které dále způsobují infekci. Kvasinková infekce se obvykle vyskytuje na teplých, vlhkých místech, jako jsou ústa, genitálie nebo podpaží. Postižená místa kvasinkovou infekcí často nepříjemně svědí, ale i pálí, bolí a způsobují zarudnutí.

Zdroj: Healthline

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]