Rady zkušených zahrádkářů pro pěstování česneku vám pomohou k dokonalé úrodě

Od doby, kdy se k nám začal hojně dovážet česnek z Číny, se řada lidí rozhodla, že se vrhne na pěstování česneku. Jedině tak budou mít doma silný a kvalitní. Pokud to chcete také zkusit, je dobré mít určité znalosti a vědět, jak na to.

Bez hnojení to nejde

Pokud je něco, co lze považovat za základ při pěstování česneku, tak je to především hnojení. Jaké hnojivo používat, kdy hnojit a jak často? Na vše důležité se společně podíváme. A pokud všechny naše rady a tipy dodržíte, můžete si být jisti, že i váš česnek bude jednoduše dokonalý.

Dusík je základ

Jako první je vhodné dostatečně provzdušnit půdu, ve které k pěstování česneku dochází. A do ní následně lze přidat takzvané dusíkaté hnojivo. Toho by měl mít česnek dostatek minimálně do poloviny června, jelikož díky tomu mu pomůže v růstu a ten bude i efektivní cestou stimulovat.

Nezapomeňte na minerály

Kromě dusíku je vhodné zaměřit se také na celou řadu minerálních hnojiv, jako je buď dusičnan amonný, nebo to může být i klasická močovina. Pokud jde o koncentrace, tak byste to rozhodně neměli přehánět, jelikož správné je rozmíchat asi jednu lžíci na deset litrů vody.

Zkuste i amoniak

Dobrým pomocníkem může být také amoniak. Postačí ho jenom 2 lžíce na 10 litrů vody. Roztokem můžete jak zalévat, tak i postřikovat. Nejenom, že se zlepší fotosyntéza, ale také vám tato směs pomůže ve chvíli, kdy budete chtít z česneku odehnat případné škůdce.

Použijte i přírodu

Při pěstování česneku to nemusí být nutně jenom chemie, kterou budete využívat. Kromě ní můžete použít také sílu přírody. Pokud máme být konkrétní, tak se může jednat třeba o tinkturu z kopřivy, nebo se může jednat také o tinkturu z pampelišek. Dávkování je vhodné přímo v oblasti kořenového systému, který si tak bude moci vytáhnout vše potřebné.

Kromě výtažků z těchto rostliny ale můžete jít i cestou takzvaných živočišných hnojiv. Jistě už pomalu tušíte, co máme na mysli. Jedná se třeba o kravský, ale také koňský hnůj. Stejně tak se může jednat třeba také o ptačí trus. Tyto varianty je vhodné použít už při přípravě půdy, kterou tak o tuto formu hnojiva obohatíte a tak bude následně bohatá na řadu potřebných živin.

Fotografie: Freepik, Pixabay

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]