Rakovina konečníku je vážné onemocnění, o kterém se lidé stydí mluvit. Odhalte příznaky, dokud je čas

Fotografie: Getty Images

Změna zdravotního stavu se může projevit nepříjemnými a trapnými příznaky. Rakovina konečníku rozhodně není něco, o čem by se veřejně mluvilo. I když lidé chápou, že její varovné příznaky by neměly být ignorovány, často se rozhodnou s nikým o tom nemluvit.

To však může vést k dalším komplikacím a může to dokonce ohrozit jejich život! Bez ohledu na to, jaké příznaky zaznamenáte, nikdy se nebojte o nich mluvit. Tímto způsobem se naučíte, co se s vámi děje a jak se s tím vypořádat.

Možná si myslíte, že se vás tento problém netýká. Proč také, vždyť je poměrně vzácný a jistě jste o něm ještě nikde neslyšeli. Pravdou ale je, že rakovina může postihnout téměř jakoukoli část těla a měli bychom to mít na paměti.

Nemusíte kvůli tomu okamžitě panikařit, ale zároveň není dobré ignorovat signály, které vaše tělo vysílá. Máte-li pocit, že se s vaším tělem něco děje a není v pořádku, vždy je lepší se poradit s lékařem, než nechat nemoc zbytečně vygradovat.

Fotografie: Shutterstock

Veřejné tabu

Rakovina konečníku je jednou z takových nepříjemných nemocí, o kterých nikdo nerad diskutuje. Ačkoli je tento typ rakoviny vzácný, může postihnout kohokoli a jehí příznaky můžete snadno postřehnout sami.

Anální rakovina je výsledkem genetické mutace, která způsobuje abnormální transformaci zdravých buněk. Jak tyto buňky rostou, vytvářejí proliferující nádory, které mohou být život ohrožující, pokud nebudou nalezeny dostatečně rychle.

Nejčastější příznaky

Anální bolest nebo citlivost je často způsobena obyčejnými hemeroidy. Odhaduje se, že přibližně 75 procentům lidí se hemeroidy vyvinou alespoň jednou za život. Anální bolest však může být způsobena také rakovinou konečníku. V tomto případě se bolest bude jevit jako mírná, ale konstantní. Pokud se situace neléčí, zhorší se a bude ještě bolestivější. To ale nastane až v bodě, kdy se rakovina začne šířit.

Fotografie: Freepik

Svědění konečníku je dalším častým znakem. Pokud cítíte svědění v dolní části těla, může to být jen další standardní svědění, které můžete vyřešit pouhým poškrábáním. Pokud se však opakuje spolu s dalšími příznaky rakoviny konečníku, měli byste to zkontrolovat a nechat se vyšetřit u svého lékaře.

Možná se vám konzultace bude zdát trapná, ale může vám zachránit život. Jakmile se tyto příznaky objeví, poraďte se s lékařem. S největší pravděpodobností to nic nebude, ale i hemeroidy se musí léčit.