Sochař vytesal do kmene stromu vesnici. Za necelé 4 roky a vlastníma rukama

Fotografie: Forest and Kim Starr / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Práce sochařů bývá náročná. Musí mít smysl pro detail, přesné ruce a spoustu trpělivosti při tvorbě díla. Tento sochař se však rozhodl pro netradiční sochu.

Sochaři jsou v dnešní době schopni vytesávat sochy do všech možných materiálů. Někteří tesají do kamene, jiní do dřeva a někteří specialisté tvoří například z ledu. Všichni mají společné to, že je jejich práce velice složitá a musí být nesmírně přesní, aby výsledek jejich práce byl přesně takový, jaký očekávají. Tento sochař měl velice zajímavý nápad, který později zrealizoval.

Sochař si vybral kmen stromu

Čínský sochař Zheng Chunhui si jako své pracovní plátno vybral něco trochu netradičního. Rozhodl se své dílo vytesat do kmene padlého stromu. Tento kmen dosahoval délky okolo 12 metrů. Při začátku své práce byl rozhodnutý využít celou délku kmene, jelikož měl v hlavě připravený obrovský projekt, který se rozhodl přenést právě na tento kmen.

Sochař se inspiroval obrazy

Tato myšlenka sochaře napadla ve chvíli, kdy si v muzeu prohlížel staré obrazy. U jednoho z obrazů se později pozastavil a dlouhou dobu ho sledoval. Poté se rozhodl, že tento obraz, který zachycuje životy lidí v čínských osadách poblíž města Bianjing, se pokusí vytesat do kmene velikého stromu.

Své dílo tesal velmi dlouho

Zhen svému dílu obětoval necelé 4 roky svého života, kdy na něm usilovně pracoval skoro každý den. Do svého výtvoru zakomponoval celkem přes 550 siluet. Siluety zahrnují například obyvatele vesnic a jejich domy, mosty nebo lodě. Řídil se přitom praktikami starověkých čínských tesařů, kteří dříve do dřeva tesali různými nástroji, například dalším dřevem.

Tesařské nástroje
Fotografie: Pixabay

Dílo se nakonec dostalo do muzea

Po dokončení všech prací se sochař Zhen rozhodl, že své dílo nechá vystavit v muzeu. Výsledek jeho práce je tak nyní vystaven v Palácovém muzeu v čínském Pekingu, kde si návštěvníci mohou prohlédnout každý detail jeho umění. Na první pohled z větší dálky tento exemplář připomíná starý strom s hodně kazy. Když ovšem přistoupíte blíže, spatříte neuvěřitelné dílo jednoho šikovného sochaře, které by si zasloužilo zápis do nějaké knihy rekordů.

Zdroj: LiveBiz