Jak se ukazuje, stále velká skupina lidí vaří rýži zcela nesprávným způsobem. Miliony kuchařů i strávníků tak překvapivě riskují své zdraví.
Z výroby i dopravy po skoro celém světě nasákne rýže velké množství toxinů. Tedy ještě předtím, než se nám vůbec dostane do rukou. Správným vařením je však možné je bez problémů odstranit. Například zde máme stopy toxického arsenu spojeného se srdečními chorobami, cukrovkou, vývojovými potížemi a rakovinou. Jakékoli chemické pesticidy chránicí rostlinu před škůdci jsou obvykle plné jedů.
Porovnání tří postupů vaření
Andy Meharg testoval hned tří různé způsoby přípravy rýže vařením. Zjistil, že jsou v nich obrovské rozdíly stran výsledné bezpečnosti této oblíbené přílohy. Během prvního pokusu vzal dvakrát tolik vody, co bylo rýže, a nechal ji během varu odpařit. Dalším postupem byl 1 díl rýže a 5 dílů vody na opláchnutí. Jak se překvapivě ukázalo, při tomto poměru surovin byla výsledná hladina arsenu téměř poloviční.
Do třetice všeho dobrého nechal rýži namočenou do body před noc ještě před vařením. Vodu pak vylil a rýži normálně uvařil. Hladina arsenu při tomto postupu klesla o úžasných 80 %. Z toho plyne, že není potřeba přidávat žádné speciální přípravky, jde jen o načasování a úkony spojené s vodou. Jaký je tedy ten skutečně ideální způsob vaření rýže?
Správný způsob přípravy rýže
- Změřte si celkový objem
- Nechte ji přes noc ve vodě.
- Rýži pak dobře propláchněte, dokud neuvidíte, že se voda nezakaluje přítomným škrobem.
- Veškerou rýži sceďte.
- Rýži dejte do hrnce s 5krát větším množstvím vody a špetkou soli. Tento poměr přiveďte k varu.
- Jakmile se začne rýže vařit, stáhněte plamen na nízkou teplotu a vše přikryjte pokličkou.
- Na tento výkon vařte ještě 10 – 15 minut.
- K jejímu načechrání a likvidaci žmolků použijte normální vidličku.
Povaha arseniku a propláchnutí
Rýže má zcela přirozeně vysoké hladiny arseniku, což může vést k mnoha různým zdravotním problémům. Především pak celkové zkrácení života a rakovinám. U malých dětí se jedná hlavně o potíže s imunitou, růstem, vývojem a inteligencí. To jsou velmi vážné problémy a je tedy na místě pokusit se hladinu tohoto jedu co nejvíce redukovat.
Povahu samotného zemědělství pravděpodobně moc neovlivníme, máme ovšem možnost volby zdroje naší rýže ke konzumaci. Nejjednodušší cestou je ovšem správný způsob její přípravy a také předpřípravy této rostliny.
Napište komentář