Srozumitelné vysvětlení, proč se po vyprázdnění ve většině případů cítíme unavení

Fotografie: Depositphotos

Fungování zažívacího traktu je pro mnoho z nás velkou záhadou. I z tohoto důvodu se hodně lidí potýká s problémy, ale vyprázdnění je pro většinu z nás příjemným bodem dne. Někdy ale můžete být potom unavení.

Správné fungování našeho zažívacího traktu je nezbytné pro naše dobré zdraví. A když je narušen, je zpochybněna celá naše pohoda. Vyprazdňování je nedílnou součástí celého procesu. Bohužel mezi následky poruchy trávení patří pocit únavy po vyprázdnění. Lékař vysvětluje důvody této nepříjemnosti a pocitů, které si většina z nás nedokáže vysvětlit. Jedná se přitom o velmi nepříjemné stavy, jako jsou závratě, nevolnost nebo únava.

Fotografie: Depositphotos

Zažívací trakt je lemovaný téměř 200 miliony neuronů, střeva a jeho mikrobiota je to, co mnoho vědců často nazývá „druhý mozek“. Péče o zdraví je proto nezbytná pro střevní hygienu. Dodržování zdravé a vyvážené stravy, cvičení, pravidelná fyzická aktivita, vyhýbání se zdrojům stresu a vylučování toxinů jsou všechna pravidla, která mohou zabránit zažívacím potížím. Zácpa je velkým problémem, kterému čelí mnoho jedinců po celém světě. Typická přitom není jen pro dospělé, ale také pro děti, které se nesprávně stravují a nemají dostatek fyzické aktivity.

Proč se někteří lidé cítí unavení po vyprázdnění?

Gastroenterolog Dr. Samer Islam odpověděl na tuto otázku na svém YouTube kanálu. Vysvětluje, že mnoho lidí trpí touto nepříjemností, aniž by rozumělo důvodům. A vysvětlení je přitom velmi jednoduché. Podle specialisty na trávicí systém, když máme pohyby střev, ale máme potíže s průchodem, stahujeme naše břišní svaly, abychom „tlačili“.

Fotografie: Freepik

Tato svalová komprese způsobuje kontrakci nervu vagus, nazývaný také pneumogastrický nerv. Ten běží podél velké části těla, od mozku po břicho.

Při nadměrné stimulaci se srdeční frekvenci snižuje, což vede k poklesu krevního tlaku. Výsledkem je, že se mozek špatně okysličí. A právě to způsobuje závratě, nevolnost a pocit intenzivní únavy.

Jak zabránit namáhání nervu, když potřebujete „na velkou“

Abyste se tomuto nepohodlí vyhnuli, doporučuje Dr. Islam pamatovat na hluboký nádech a výdech před tlakem, když je pro stolici obtížné projít. Tato dechová cvičení pomohou lépe okysličit mozek. Aby nedošlo k nepříjemné nevolnosti nebo závrati, je také důležité dodržovat optimální hygienu nezbytnou pro dobré fungování tlustého střeva. Z tohoto důvodu může být zásadní změna životního stylu.

Fotografie: Pixabay

Nejčastější formou poruchy trávení je zácpa. Mluvíme o zácpě, když má člověk potíže s vyprazdňováním více než třikrát týdně a výkaly jsou malé, těžké a obtížně se vylučují. Příčin této poruchy trávení je přitom mnoho. Nevyvážená strava, užívání určitých léků, nedostatek hydratace, sedavý životní styl nebo určité patologické stavy, jako je hypotyreóza, jsou faktory, které mohou být původcem této tranzitní poruchy. Podporovat tento stav mohou také určité potraviny, které mají nadýmací účinky (pro děti i dospělé) a způsobují zácpu.

Zdroj: MensHealth

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]