Švestky a datle jsou opravdu poklad. Účinně fungují proti zácpě a jsou plné důležitých vitamínu

Fotografie: Freepik

Poruchy vyprazdňování dokážou velmi potrápit, zejména pak zácpa. Ta je obvykle způsobená nedostatkem vlákniny v potravě. Snadno ji doplníte tak, že si dopřejete datle a švestky. Kombinace těchto surovin vás potěší hlavně u snídaně. Pomůže i při detoxikaci organismu.

Jaké suroviny budete potřebovat na přípravu detoxikačního džemu s vysokým obsahem vlákniny?

Připravte si tyto ingredience:

  • 150 gramů vypeckovaných datlí
  • 150 gramů sušených švestek
  • 5 šálků vroucí vody (můžete přidat i méně tekutiny, pokud chcete hustější džem)

Jak postupovat při přípravě džemu?

Nejprve si najemno nasekejte vypeckované datle a poté to samé učiňte i se sušenými švestkami bez pecek. Ovoce vložte do vody v malém hrnci a začněte vařit, dokud nevznikne hustá směs, občas můžete i promíchat vařečkou. Pak džem odstavte z plotny a nechte vychladnout. Uchovávejte v lednici.

Fotografie: Pixabay

Ovocná hmota z datlí a švestek bude skvělá například do ovesných vloček a jogurtu při snídani. Hodí se i do buchet a koláčů. Konzumovat ji však můžete samostatně v případě, že budete mít problémy se zácpou.

Pakliže vaše problémy s vyprazdňováním přetrvávají a přidružují se i urputné bolesti, raději kontaktujte svého ošetřujícího lékaře a nic na vlastní pěst nepodnikejte. Pravděpodobně bude potřeba zvolit klasické léky (laxativa).

Jaké jsou zdravotní přínosy sušených datlí a švestek?

Na záběr si pojďme říct pár zajímavostí o příznivých účinících datlí a švestek. Datle působí blahodárně nejen na trávení, ale i na nervovou soustavu. Dokážou doslova nastartovat mozek. Také chrání proti vzniku kardiovaskulárních chorob.

Fotografie: Pixabay

Mohou být i perfektním zdrojem zdravého přírodního cukru. V některých zemích se dokonce konzumují při popíjení neslazeného černého nebo zeleného čaje. A jak jsou na tom sušené švestky? Ty dokážou regulovat hladinu cholesterolu v krvi, podporují vylučování škodlivých látek z těla a mohou být účinnou prevencí proti vzniku řídnutí kostí.

Kromě toho jsou plné vitamínu A, B, C, E, železa, vápníku, fosforu, draslíku nebo sodíku. Volit je mohou s klidem do svého jídelníčku tedy i lidé, kteří cíleně hubnou. Podpoří totiž dokonale redukci hmotnosti díky obsahu vlákniny. A protože obsahují již zmíněné železo, budou hodnotným doplňkem potravy i pro anemické jedince.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]