Tyto květiny byste nikdy neměli přenést přes práh domu. Jsou tichou předzvěstí nemoci, smrti a smůly

Fotografie: Palickap / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Dříve lidé mnohem více věřili na sílu přírody a rostlinám přisuzovali magickou moc. Tuto krásně kvetoucí bylinku by si pod střechu nepřinesli.

Lidé se odjakživa rádi obklopovali květinami a mnoho zahrádek doslova přetéká barvami a nejrůznějšími druhy kvetoucích rostlin. Kdo nemá zahrádku, může si domů přinést kytici lučních květů nebo si pořídit ozdobu v podobě rostliny v květináči. Možná byste ale měli přemýšlet, jakými květinami se obklopujete. V dřívějších dobách totiž lidé věřili, že rostliny mají také magickou moc a mohou člověka ovlivňovat pozitivně i negativně. Tuhle květinu by si pod svou střechu nikdy nevzali.

Možná proto, že kvete kolem svátku mrtvých

Řeč je o vřesu, který se i u nás hojně vyskytuje. Kvete v pozdním létě nejrůznějšími barvami. Je to velmi odolná a dekorativní rostlina, která miluje spíše sucho. Jak uvádí web Lelum, naši předci by si vřes zasadili na okraj zahrádky, ale domů pod střechu by si jej nikdy nevzali. Věřilo se totiž, že přináší smůlu, neštěstí, nemoci, a dokonce i smrt.

Pravdou je, že vřes patří k oblíbeným dekorativním rostlinám, kterými se zdobí hroby. Některé vřesy také kvetou právě v listopadu, tedy v době, kdy se po celém světě slaví svátky mrtvých. Nikdo tak na sebe nechtěl nechat dlouhodobě působit tuto magickou sílu. To však neznamená, že by se lidé vřesu vyhýbali. Naopak, v minulosti našel v domácnosti široké využití. Pálil se třeba v kamnech, vyráběly se z něj košťata a sušeným vřesem se také plnily matrace.

Pátek třináctého je datum, kterého se bojí i lidé normálně nepověrčiví. Svou pověst si zaslouží

Bílý vřes se používal jako ochrana

Některé pověry jsou k vřesu mnohem přívětivější, a to především k tomu bíle kvetoucímu. Jak uvádí web NašeHobby, bílý vřes byl používán jako ochrana na cestách proti zbloudění. Panny si dokonce snítku bílého vřesu braly jako ochranu před znásilněním. Lovci zase proto, aby se nevrátili domů s prázdnou. A nevěsty si jej vplétaly do myrtového svatebního věnečku jako symbol plodnosti. Červený vřes se stal pro změnu symbolem ohně, vášně a nespoutané lásky.

vřesoviště
Fotografie: Freepik

S vřesem jsou také spojovaná magická a mlhou zahalená vřesoviště, která figurují v řadě slavných, především anglických literárních děl. Vřes má však také prokázané léčivé účinky. Působí detoxikačně, léčí dnu, pomáhá při revmatismu a otocích nohou. Rovněž působí skvěle na močové ústrojí a ledviny. Na SvětěKreativity jsme rovněž psali o léčivých účincích bylin, které si můžete přinést domů z procházky a použít na různé zdravotní neduhy.

Veškerý volný čas trávila s prsty na klávesnici. Psaní článků se časem stalo jejím největším koníčkem. Neustále ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*