Při nákupu roční dálniční známky lze ušetřit 800 Kč. Loňská cena platí pouze do 29. února

Fotografie: Aktron / Creative Commons / Attribution 3.0

Ceny ročních dálničních známek se oproti loňskému roku navýšily o 800 Kč. Platit však budou až od března. Máte ještě měsíc na to, abyste ušetřili.

Zatímco u měsíčních a denních dálničních známek dojde k poklesu jejich ceny, za ty roční si řidiči významně připlatí, a to o 800 Kč. Stále však máte možnost jezdit v tomto roce ještě za cenu staré dálniční známky. Musíte si ji však stihnout koupit do 29. února. Některým řidičům se také může vyplatit koupit známku i v případě, že platnost té staré vyprší až v létě.

Kupte známku do 29. února

Od 1. března dochází k výraznému zvýšení ceny ročních dálničních známek. Jak uvádí web Cebia, její cena vzroste z loňských 1 500 Kč na 2 300 Kč. Naopak cena měsíční známky se sníží o 10 Kč na 430 Kč, 10denní známka bude také levnější a řidiči za ni zaplatí 270 Kč. Nově se také zavádí jednodenní dálniční známka pro řidiče, kteří dálnici využívají jen velmi sporadicky. Ta vyjde na 200 Kč.

Od platby dálničních známek jsou osvobozena vozidla s elektrickým, vodíkovým nebo hybridním pohonem, jejichž hodnota emisí CO2 je do 50 g/km. Levnější dálniční známku mají také majitelé vozidel na zemní plyn nebo biometan. Zvýšené ceně roční dálniční známky se však ještě stále můžete vyhnout, pokud si ji koupíte do 29. února a nastavíte její platnost od 29. března.

Důchodci v Česku jsou rozčarovaní z lednového zvýšení důchodů. Takovou částku nikdo nečekal

Vyplatí se nechat starou známku propadnout

Mnohým řidičům se také může vyplatit zbavit se ještě platné dálniční známky. Jak uvedla CNNPrimaNews, stále tak můžete ušetřit. Tato varianta se vyplatí všem, kterým končí platnost staré dálniční známky nejpozději 8. srpna. Známku si můžete zakoupit z pohodlí domova na státním webu eDálnice, na všech pobočkách České pošty a v síti čerpacích stanic EuroOil.

dálnice
Fotografie: Freepik

Známku lze také zakoupit v samoobslužných kioscích. Jejich pokrytí však není velké a jsou určeny především pro řidiče ze zahraničí, a tak je nejčastěji najdete na hraničních přechodech. Na SvětěKreativity se můžete také podívat na jednoduchý trik, který šetří pohonné hmoty. Většina řidičů o něm nemá ani tušení.

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]