Extrémně nebezpečná nemoc právě v Česku trhá rekordy. Počet nakažených se zdvojnásobil

Fotografie: VitVit / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Lékaři mají obavy před nebezpečným onemocněním, které v současné době trápí čím dál více Čechů. Způsobují ho nenápadné bakterie zvané legionelly.

Počátkem letošního roku rapidně stoupl počet pacientů nakažených bakteriemi legionelly, která způsobuje zápaly plic nebo horečky a kašel. Jen během prvního čtvrtletí se oproti loňsku objevilo dvojnásob případů a do budoucna to nejspíše lepší nebude. Mikroorganismy se přitom nejčastěji šíří ve vodovodním potrubí, které je špatně udržováno, a nedostatečně vyhřívaných bojlerech, vysvětluje Healthline. V krajních případech mohou způsobit i smrt.

V Česku se šíří legionářská nemoc

Nákaza bakterií legionelly se v letošním roce potvrdila již u více než dvou set lidí, což je oproti loňsku za stejné období dvojnásobek. Lékaři proto bijí na poplach a chtějí varovat občany před možnými dopady choroby. Onemocnění, které legionelly způsobují, se nazývá legionářská nemoc a její symptomy zprvu připomínají chřipku. Pacienti tedy mohou pociťovat bolest kloubů, hlavy, horečky a postupně je začíná trápit neustálý kašel.

Jakmile se však infekce začíná šířit v dýchacích cestách, přispívá k rozvoji zápalu plic, který vyžaduje užívání antibiotik. V největším ohrožení jsou přitom senioři a lidé s oslabenou imunitou, kterým se v mnoha případech tato nemoc stala smrtelnou. Jen v loňském roce lékaři dle webu Novinky evidovali 620 nakažených legionářskou nemocí a minimálně 50 jich v důsledku podlehlo. Problémy navíc hlásí také ostatní země světa.

11letý chlapec se stal obětí nebezpečné hry, které propadly tisíce dětí. Experti nyní varují

Horečka
Fotografie: Pexels

Podle epidemiologů stojí za růstem bakterií špatná údržba vodovodního potrubí. Problém představují především koncové části, baterie a sprchové hadice. K jejich rozvoji nicméně může dojít také v důsledku nedostatečného ohřevu vody v bojlerech. Aby totiž došlo k jejich vyhubení, musí dosáhnout nejméně 50 °C. Řada lidí ve snaze ušetřit teplotu snižuje, což však může mít neblahé následky. Na webu Svět Kreativity jsme také psali o šíření žloutenky typu A po Česku.

Zdroj: Healthline, Novinky, KHZ STČ

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*