Když je venku krásné počasí, je to přímo pobídka k tomu vypravit se z domova někam do lesa, parku nebo na zahradu. I tam však může číhat několik nástrah a nebezpečí.
Právě to jsou chvíle, kdy rádi vezmeme děti ven, aby si slunečného počasí užily v přírodě. Bohužel s těmito teplými dny přichází i nevyhnutelná hrozba, konkrétně přítomnost klíšťat. A rozhodně neplatí, že byste je mohli potkat jenom v lese. Najdete je totiž v městských parcích, nebo jakémkoli místě jen s trochu vyšší trávou. Tito malí parazité přenášející rizikové choroby jsou prakticky všude a představují tak stálé potenciální nebezpečí.
Co je to tam uvnitř?
Uživatelka „mrs-jess1986“, matka malé Averie, se na sociální sítí TikTok podělila o svou zkušenost právě s takovou situací. Ta naprosto dokonale ilustruje riziko, které hlavně pro děti všudypřítomná klíšťata představují. Averie s matkou žijí v Arkansasu v USA. Dívka miluje přírodu, takže teplý slunečný den byl vynikající příležitostí, jak si hrát venku. Když se však hrátky blížily ke konci, všimla si její matka na jejím chování něčeho podivného.
Její dcerka se začala drbat a něco ji otravovalo v uchu. Takový projev samozřejmě okamžitě vyvolal matčino znepokojení. „Ono se to hýbe,“ napsala matka záhy. Neprodleně tedy kontaktovala lékaře, který doporučil oběma osobní návštěvu v ordinaci. Dívka měla v uchu usazené klíště, které bylo příčinou jejího silného nepohodlí. Lékař ho precizně odstranil, následně provedl i všechna vyšetření k vyloučení závažných přenosných chorob.
Bezpečná technika s pinzetou na odstranění klíštěte: Jediná chyba může stát člověka zdraví
Malí parazité, které už najdete opravdu všude
Ačkoli užívání si přírody je velmi lákavé, hlavně u dětí je třeba na tyto malé parazity pamatovat. Klíšťata se navíc vlivem putujících zvířat i ptáků dostala i do měst, kde rozhodně nepadají jen ze stromů. To je vlastně jeden ze zažitých mýtů. Po každém pobytu dítěte venku tedy nezapomeňte kontrolovat celé jeho tělo, zda se někde na kůži klíště neusadilo. Česká republika bohužel drží smutné prvenství právě v kontaktech lidí s klíšťaty.
Stačí totiž porost vyšší než 20 centimetrů a máte téměř jistotu, že nějaké klíště v něm bude. Do lesa či jinam se tedy vybavte repelentem a myslete především na zakrytou pokožku. Ostatně dlouhé rukávy vás uchrání i poškrábané kůže od větví, či dalších oděrek. Existuje dokonce očkování proti některým přenášeným chorobám, ne však proti všem. Nejlepší obranou před nákazou je tudíž prevence. Je to levnější než následná péče.
Zdroj: Newsner
Napište komentář