6 základních živin pro zářící pokožku – víte, které to jsou?

Klíčem ke skvělé pokožce je správná péče. Svou roli bezesporu hraje genetika, ale neméně důležité jsou faktory životního stylu včetně toho, kolik spánku si člověk dopřává, stres a strava. Genetiku zcela ovlivnit nelze, ale lze předejít předčasnému stárnutí pokožky a ovlivnit její kvalitu tím, že se zaměříme na kompletní životní styl a stravu. Některé živiny hrají klíčovou roli pro udržení hezké a zdravé pokožky, také v boji s předčasným stárnutím a s akné.

Omega-3 mastné kyseliny

Omega-3 mastné kyseliny bojují proti zánětům a zlepšují lipidovou bariéru. Nabízejí silný protizánětlivý účinek a chrání před některými nepříjemnostmi, jako jsou ekzémy. Dodávají kůži vlhkost a elasticitu, udržují pokožku hladkou a brzdí předčasné stárnutí. Najdete je v ořeších, semenech, rybách (losos, sardinky, makrela).

Flavonoidy

Chrání před UV poškozením, chrání před záněty a zlepšují oběh mikrocyklu do kapilár v kůži, mají antioxidační vlastnosti a podporují mladistvý vzhled. Nacházejí se v zelených potravinách (mladý ječmen, chlorella, spirulina), lesních plodech, sójových bobech, kakau, zeleném čaji, červeném vínu.

Vitamín C

Bojuje proti oxidačnímu poškození a podporuje syntézu kolagenu. Vitamín C je velmi důležitý a přínosný nejen pro pokožku. Je to silný antioxidant, což znamená, že pomáhá eliminovat volné radikály a snižuje oxidační stres. Pokožku činí měkkou, pružnou, hebkou. Nachází se v ovoci a zelenině.

Selen

Podporuje elasticitu pokožky a bojuje proti akné. Má antioxidační vlastnosti, udržuje pružnost pokožky, zvyšuje absorpci a funkci vitamínu E. Selen také pomáhá předcházet akné. Najdete ho v cibuli, pšeničných klíčcích, hnědé rýži, mořských plodech, drůbeži, ořeších.

Zinek

Podporuje regeneraci pokožky, bojuje proti zánětu a akné. Zinek je důležitý minerál, který hraje důležitou roli při opravě poškozených tkání, také pracuje na ochraně pokožky před UV zářením. Najdete jej v dýňových semenech, drůbeži, ústřicích, kešu ořeších, fazolích, luštěninách a celých zrnech.

Vitamín E

Bojuje proti volným radikálům a zabraňuje předčasné tvorbě vrásek. Společně s vitamínem A je účinnou prevencí některých typů rakoviny kůže. Najdete ho v mandlích, avokádu, vlašských ořeších, slunečnicových semenech, ovesných vločkách, olivách.

Obrázky: pixabay