Mnozí odborníci zabývající se řízeným hubnutím a redukčními jídelníčky tvrdí, že jíst sádlo je špatná věc. Že je jeho konzumace je škodlivá a tuky bychom v případě redukce hmotnosti měli jednoznačně vyloučit z jídelníčku. Jiná skupina podobně smýšlejících jedinců je však přesvědčena o tom, že tuky v rozumné míře škodlivé nejsou, a naopak dokážou naše zdraví ochránit. Jak je tomu tedy ve skutečnosti?
Nejzdravější forma tuku
Média způsobila to, že společnost nyní vyhledává spíš obyčejné oleje, jako je olivový, slunečnicový, nebo řepkový. Obecně se má totiž za to, že tyto tuky jsou mnohem zdravější, než je tomu u samotného sádla. Opak je ale pravdou. Oleje, které jsme zvyklí kupovat, mohou škodit více, než si myslíte. Zvlášť, když jsou vystavované vysokým teplotám a prudce zahřívané.
Tyto rostlinné oleje mají také tendence žluknout, za což jsou odpovědné především nenasycené mastné kyseliny. Za to sádlo je z velké části tvořeno mastnými kyselinami nasycenými, které jsou pro náš organismus údajně zdravější. Ve výsledku tedy sádlo vychází jako vítěz v kategorii tukových výrobků, určených k vaření.
Léčivý obsah sádla
Pokud vás zajímá, co vlastně sádlo obsahuje, zde je výčet: omega 3 mastné kyseliny, jako je například kyselina linolová, vitamín D, rovněž podpoří vstřebávání vitamínů rozpustných v tucích, což jsou vitamín A, D, E a K. Co se týká zdravotních benefitů, jsou jednoznačné.
V rozumném množství je sádlo prospěšné jak pro náš imunitní systém, tak i pro silné cévy a nervový systém. Ten je při pravidelné konzumaci sádla stimulován.
Jaké je další využití sádla?
Sádlo jako takové má všestranné využití. Není omezeno jen na vaření a smažení. Využívá se například i v kosmetickém průmyslu a výborně hojí jizvy. Je v podstatě určitou alternativou vazelíny. Kůži dobře promastí a podpoří její hojení. Některé lidové rady dokonce sádlo označovaly za přírodní lék na problémy s dýcháním.
Fotografie: Freepik