Cévní mozková příhoda je akutní neurologický stav postihující mozek. Rozlišujeme dva druhy cévní mozkové příhody, a to ischemickou a hemoragickou. První typ je spojen s neprůchodností mozkové cévy a nedostatkem okysličení postižené oblasti, dochází k takzvané ischemii. Hemoragická mozková příhoda vzniká v důsledku prasknutí krevní sraženiny v mozkové cévě a následkem je rozsáhlé krvácení v okolních tkáních. Jak tomuto na životě ohrožujícímu stavu předcházet?
Prevence cévní mozkové příhody
Vznikem mrtvice jsou nejvíce ohrožené ženy nad 55 let věku. Pokud k cévní mozkové příhodě dojde, hraje se nejvíce o čas. Ten určí, v jakém rozsahu bude poškození mozku a jak dlouhá bude rekonvalescence dotyčného jedince. Existují však metody, které pomohou tomuto stavu předejít. Jak si počínat?
Začleňte do svého denního harmonogramu alespoň krátké protahovací cvičení, které vylepší vaši celkovou kondici. Pohybová aktivita prováděná i kdyby jen 5x týdně 30 minut pomůže snížit riziko vzniku mrtvice a srdečního infarktu o 30 až 50 procent.
Omezte konzumaci alkoholu na minimum. Ti, co holdují alkoholickým nápojům více jak dvakrát denně, jsou ohroženi vznikem mrtvice až z 50 procent.
Snažte se udržet si optimální hmotnost. Nadváha, nebo dokonce obezita může být škodlivá. Pokuste se zredukovat hmotnost o 5 až 10 %. Zlepší se vám i krevní tlak a hladina cukru v krvi, což je důležité zejména pro diabetiky. Ti mají riziko mrtvice až 4x vyšší než lidé bez cukrovky.
Do jídelníčku zařaďte zdravé potraviny, jako je zelenina, ovoce, semínka, obiloviny, ořechy, libové maso, ryby. Tyto produkty snižují riziko vzniku cévní mozkové příhody až o 25 procent.
Další preventivní opatření, která vás mohou ochránit před vznikem mrtvice
Pokud jste dlouholetými kuřáky, je s výhodou přestat kouřit. Zlepší se vám celkově zdravotní stav. Konzumujte potraviny bohaté na draslík (černé fazole, listovou zeleninu, meruňky, dýně, houby, avokádo, banány, batáty, tučné mořské ryby). Mozek dle jisté americké studie dokáže ochránit před cévní mozkovou příhodou i vysoko procentní čokoláda (minimálně 60 % kakaa).
To potěší hlavně milovníky čokoládových pochoutek. Důležitou prevencí je také docházet na pravidelné prohlídky k praktickému lékaři, ale i stomatologovi. Například záněty dásní mohou rovněž zvyšovat riziko vzniku srdečních a neurologických chorob.
Úvodní Fotografie: Freepik