Nejvíce je matrace namáhaná u malých dětí. I přesto, že je krytá prostěradlem a případně i podložkou, může se stát, že se potřísní tělesnými tekutinami. Ty je pak složité odstranit. My vám však poradíme, jak si s tím nedělat zbytečné vrásky a vše vyřešit praktickými metodami. Rozhodně neohrozí váš rodinný rozpočet.
Domácí čištění matrace v několika variantách
Zde se můžete inspirovat několika metodami, které usnadní vyčištění matrace vlastními prostředky:
- Povrchové čištění běžným pracím prostředkem a vodou: na velké skvrny si připravte roztok z pracího prášku a teplé vody. Konzistence by měla být hustější (zhruba jako zubní pasta). Směs poté naneste na znečištěnou oblast a nechte působit cca 15 až 30 minut. Nakonec setřete navlhčeným hadříkem a vysušte například fénem.
- Hloubkové čištění: pokud byste chtěli matraci vyčistit do hloubky, zkuste ji posypat jedlou sodou smíchanou s několika kapkami jakéhokoliv oblíbeného éterického oleje. Pak nechte působit asi dvě hodiny a vysajte. Kromě jiného jedlá soda dokonale absorbuje pachy, a tak bude vaše matrace opět svěží a voňavá.
- Čištění by se také také mělo odlišovat podle jednotlivých materiálů ze kterých jsou matrace vyrobeny. Informace o používaných materiálech jsou dostupné například ve článku Jak vybrat nejlepší matraci.
Odstranění skvrn od tělesných tekutin
Jak již bylo uvedeno výše, někdy se můžete potýkat i se skvrnami od tělesných tekutin. Znečištěná místa od moči odstraníte následující metodou: připravte si roztok z vody a octa v poměru 1:1.
Ten poté nastříhejte na skvrnu a posypte jedlou sodou. Nechte vše působit minimálně osm hodin a pak vysajte o očistěte teplou vodou a hadříkem. Postup je možné dle potřeby několikrát opakovat.
Možná vás bude zajímat i odstranění skvrn od krve. Ty nejprve otřete hadříkem navlhčeným ve studené vodě. Posléze smíchejte trochu jedlé sody s vodou a aplikujte směs na nečistotu. Doba působení se odhaduje na cca půl hodiny. Kromě jedlé sody je možné použít i citronovou šťávu, nebo peroxid vodíku.