Neklidné a hlasité děti nemusí být vždy nutně nevychované

Dětství je spojené s hravostí, bezprostředností, smíchem, ale i pláčem. Každé dítě dostane od svých rodičů do vínku trochu jiné vlastnosti. Některé děti jsou velmi tiché až nenápadné a ostatní je považují za vychované a slušné, kdežto jinak je to u těch ratolestí, které často zlobí, pláčou, nebo zkrátka neposlouchají. Takové jsou společností odsuzované a mnozí lidé se domnívají, že rodiče jejich výchovu absolutně nezvládají. Jak je tomu vlastně doopravdy?

Zlobivé děti v hlavní roli

Neklidné, hlasité a zlobivé děti jsou čím dál častěji diskutovaným tématem. Vyjadřují tak svou spokojenost, nebo zármutek. Jinak to zatím neumí. V případě malých plačících dítek se jedná o přirozenou reakci, která matku upozorní na nějaký problém. Buď je její potomek hladový, nebo je mu něco nepříjemné. Mnoho lidí však dětský pláč i v tomto ohledu odsuzuje. Jsme tedy skutečně tak sobečtí a nechápaví?

Tento fakt dokazuje i příběh Sarah Blackwoodové, která je známou kanadskou zpěvačkou. Když byla nucena přepravit se svým tehdy ročním dítětem do Vancouveru, netušila, co ji v letadle čeká. Po vzletu se její syn hlasitě rozplakal a celá kabina se proti tomu vzbouřila. Její spolupasažéři se zachovali velmi netolerantně a sobecky. Dokonce na jejich popud přišla k ženě i letuška a sdělila Sarah, že pokud neutiší svého syna, nebudou moct po mezipřestání v letu pokračovat. Sarah nevěřila vlastním očím a učím. Syn se totiž po deseti minutách utišil a do přistání byl již hodný.

Zveřejnění na internetu a sociálních sítích

Sarah se po tomto otřesném incidentu propadla do úzkostných stavů a měla potřebu svůj zážitek sdílet mezi lidmi na sociálních sítích a internetu. Setkala se s velkým pochopením jiných matek, které chování pasažérů v letadle odsoudili. Ženu v ten moment uklidnil jeden postarší muž, který v letadle také cestoval. Přistoupil k ní a povzbudivě ji sdělil, že je dobrou matkou, ať neklesá na mysli.

Rozdmýchání veřejné diskuse o chování dětí na veřejnosti

Tato kanadská zpěvačka každopádně rozdmýchala na internetu bouřlivou debatu, jak to tedy vlastně s chováním dětí je. Pohled lidí je více méně velmi odlišný.

Jedna skupina mladou matku plně podpořila a souhlasí s tím, že děti zkrátka za své projevy nemohou a druzí skupina se zase staví na stranu rušených pasažérů a tvrdí, že takto malé děti by neměli cestovat letadlem, pokud nejsou vychované. Otázkou však zůstává, co se dá ovlivnit výchovou a co ne.

Děti potřebují prostor k sebevyjádření, avšak zapomínat se nesmí ani na určité hranice

Děti během svého vývoje poznávají okolní svět všemi smysly. Velký vliv na ně mají samozřejmě rodiče, kteří je učí tomu, co je správné a co ne. Diskutovaným tématem je i forma výchovy. V posledních letech je velmi populární spíš liberální, kdy dítěti je dán velký prostor k seberealizaci a projevu, avšak pokud matka a otec potomkovi nestanoví pevné mantinely, může se takový styl výchovy vymknout z rukou. Děti potřebují vědět, co v dané situaci smí, a co ne.

Fotografie: Freepik, Pixabay

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]