Potraviny, které mohou poškodit váš úsměv, zubní sklovinu a způsobit žloutnutí zubů

Přestože si zuby čistíte dvakrát denně ráno i večer, používáte dentální nitě a mezizubní kartáčky, navštěvujete pravidelně svého zubního lékaře, mohou vaše zuby přijít k újmě. Existují totiž potraviny, které zubům nesvědčí. Může dojít k ulomení či uštípnutí zubu, poškození zubní skloviny a žloutnutí zubů, kvůli některým potravinám.

Tvrdé bonbóny

Žádné bonbóny zubům nesvědčí, protože jsou plné cukru. Obzvlášť velké riziko hrozí, pokud se vám nepodaří ihned po konzumaci sladkého vyčistit zuby. Mimo to tvrdé bonbóny zvyšují riziko prasklinek či úplné zlomení zubu.

Kousání ledu

Někteří lidé mají tak hloupý zvyk, že si vezmou kostku ledu do úst a křoupou ji. Zde sice nehrozí kažení zubů kvůli cukru, ale zuby ohrožují hned dva faktory. Jednak je led tvrdý a zub se může snadno zlomit, a pak svou roli hraje i přílišný chlad, který zubům rovněž nesvědčí.

Křupavé dobroty

Patří zde různé chipsy a lupínky. Ty sice nejsou tvrdé, ale může se stát, že při ledabylém křupání k nehodě dojde. Zde však více než zlomení zubů hrozí kazy a žloutnutí zubů. I zde je nutné, jako u sladkostí, vyčistit si po konzumaci těchto potravin zuby. Zde neohrožují chrup cukry, ale soli.

Tvrdé potraviny

Zakousnout se do jablíčka nebo mrkve se může stát osudným. Proto dávejte u těchto potravin obzvlášť velký pozor.

Citrusové plody

Citrusy jsou nadité vitamínem C, který je pro lidské zdraví nezbytně nutný a přispívá k posílení imunity. Nicméně citrusové plody mohou poškozovat zubní sklovinu, proto je vhodné si rovněž po konzumaci citrusů alespoň pořádně vypláchnout ústa vodou.

Sušené ovoce

I sušené ovoce je velmi prospěšné a určitě je to zdravější verze mlsání. Avšak kousíčky sušeného ovoce mohou ulpět na zubech, což je živná půda pro bakterie a tvorbu plaku. I po této zdravé dobrotě je nutné vyčistit si zuby, jinak přispěje ke kazivosti zubů.

Sladké nápoje

Pití slazených limonád a ovocných šťáv (obsahují ovocné cukry) přispívá ke kazivosti zubů, pokud si několikrát nevypláchnete ústa čistou vodou.

Obrázky: pixabay, supradent