Správným nastavením oken ušetříte hromadu peněz za vytápění. Stačí je přepnout do zimního režimu

Fotografie: Depositphotos

V zimě nám netěsnými okny může unikat opravdu velké množství tepla. Podívejte se, jak jednoduše tomu můžete předejít a výrazně ušetřit. 

Venku ještě panuje celkem příjemné počasí, ale zima už se kvapem blíží. Právě teď je nejvyšší čas zkontrolovat všechna okna. Jak uvádí deník Webniusy, netěsnými okny vám může v zimě unikat až čtvrtina tepla. Jejich seřízení je přitom jednoduché a ve většině případů je zvládnete svépomocí. Předejdete tak zbytečným výdajům za energie.

Zkontrolujte panty a kování

Zima se blíží, je tak nejvyšší čas zkontrolovat plastová okna a připravit je na zimní sezónu. Netěsnost plastových oken může mít několik příčin. Zkontrolujte tedy, zda dobře fungují všechny panty a kování. Ty mohou být povolené a způsobovat tak netěsnost okna. Uvolněné panty nebo kliky dotáhněte pomocí vhodného šroubováku. Jak uvádí web Energie21, utěsněnými okny můžete na energiích značně ušetřit, nicméně nesmíte zapomínat na pravidelné větrání, které odvede vlhký vzduch.

Důležité je zaměřit se i na regulační šroub, kterým se nastavuje přítlak okenního těsnění. Ten najdete po otevření okna v boční straně rámu. Ve videu níže se můžete podívat na detailní návod, jak jednoduše pomocí imbusového klíče nastavit polohu těsnění pro zimní režim. Že jste nastavili nejvyšší přítlak, poznáte při zavření okna – bude více těsnit. Můžete provést také zkoušku pomocí listu papíru, který do okna zavřete. Ten by vám měl jít při správném utěsnění vytáhnout jen velmi těžko.

Češi vyhazují tisíce Kč z okna kvůli této zásadní chybě. Vytápění domácnosti vám takto trvá 2x déle

Nefunkční těsnění je potřeba vyměnit

Zkontrolujte také samotné těsnění. Pokud už je opotřebované, nebude plnit svoji funkci. Zkuste na něj zatlačit prstem. Těsnění by se po chvilce mělo vrátit do původní polohy. Pokud stále vidíte otisk prstu a těsnění se nevrací zpět, je to známka toho, že už začíná dosluhovat nebo netěsní vůbec. Výměna těsnění není zase tak složitá a šikovný kutil ji zvládne i svépomocí. Pamatujte však na to, že je třeba těsnění vyměnit ještě před příchodem mrazů.

Těsnění byste také měli vždy před zimou ošetřit vhodným olejem. Prodloužíte mu tak životnost o několik let. Vhodné jsou například oleje určené k ošetření namáhaných spojů. Použít tak můžete například olej určený pro jízdní kola nebo šicí stroje. Pozor si však dávejte na oleje obsahující abrazivní složky, které by mohly těsnění poškodit. Na SvětěKreativity jsme rovněž psali, jak můžete v zimě ušetřit za topení, a to výrazně.

Veškerý volný čas trávila s prsty na klávesnici. Psaní článků se časem stalo jejím největším koníčkem. Neustále ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*