Účinné tipy, jak se rychle zbavit nepříjemného nadýmání a plynatosti

Plynatost nebo také nadýmání může potkat kohokoliv, v jakémkoliv věku. Jedná se o velice nepříjemný stav, během kterého máme břicho nadmuté. K plynatosti dochází v případě, že se v zažívacím traktu nahromadí větší množství plynu, mezi jehož složky lze zařadit dusík, kyslík, vodík, metan a oxid uhličitý. Potíže s plynatostí může způsobovat celá řada faktorů. Vliv na tento jev má zejména životní styl a také zdravotní stav dotyčného člověka. Jak tedy redukovat nadýmání, nebo se jej zcela zbavit?

Základní způsoby, jak předcházet plynatosti

Chcete docílit toho, aby vaše břicho nebylo nafouklé a cítili jste se lépe? Zaměřte se ve svém životě na tyto aspekty:

  • Omezte nebo se zcela vyhněte konzumaci brukvovité zeleniny: mezi tyto druhy zeleniny patří zejména brokolice, zelí, růžičková kapusta a květák. Nevhodné jsou i luštěniny, jako fazole, čočka, nebo hrách. Zredukujte i pojídání pokrmů s vyšším obsahem cibule, která plynatost rovněž podporuje.
  • Cvičte jógu: ta pomůže velice dobře k správnému fungování zažívacího ústrojí, rozpohybuje jej a podpoří střevní peristaltiku. Nadýmání by tedy mělo pozvolna mizet.

  • Jezte pomaleji a jídlo dobře rozžvýkejte: hltání při konzumaci pokrmů způsobí nadměrnou kumulaci plynů v zažívacím traktu, proto je nasnadě jíst opravdu pomalu a každé sousto důkladně rozkousat. Pomůže to výrazně vašemu trávení.

Pokračujte ve čtení článku na další stránce