Od bolesti zad a kloubů pomohou jednoduchá domácí cvičení

Naše tělo potřebuje během života pravidelnou pohybovou aktivitu. A to i senioři. Ta nás obecně udržuje ve fyzické i psychické kondici. Vhodnost určitého sportu se pak liší podle zdravotních omezení a také věku dotyčného člověka. My se nyní zaměříme na to, jaké cvičení je vlastně vhodné pro seniory.

K jakým změnám dochází s přibývajícím věkem?

Stáří potká každého člověka bez výjimky. S přibývajícím věkem tělo chřadne a může docházet k rozvinutí různých nemocí. Kardiovaskulární systém se zhorší, kosti se stávají křehčími a svalová hmota se částečně vytratí. Pravidelnou sportovní aktivitou je však možné tyto procesy výrazně zpomalit.

V seniorském věku vyzkoušejte pilates

Pilates se dokonale hodí k cvičení pro seniory. Díky němu dochází k posílení určitých partií těla. Zpevní se svaly a vazy a celkově se zlepší fyzická kondice. Pro starší lidi je tento druh zátěže ideální, jelikož se neprovádí trhavými pohyby, ale v pomalém tempu. Pravidelný trénink zlepší celkové prokrvení těla, zlepší se dýchání i srdeční činnost. Také klouby zůstanou déle pohyblivé.

Tipy na pilates cviky

Zde jsou základní cviky, které jsou vhodné pro lidi v seniorském věku:

  • Cvik první: lehněte si na záda, ruce můžete mít podél těla, nebo za hlavou, nohy ohněte v kolenou a chodidla dejte do šířky boků. Pak kolena přitáhněte k hrudníku a zkuste chvíli v této poloze vydržet. Pravidelně dýchejte. Cvičte pomalu a soustředěně. Cvik opakujte desetkrát až patnáctkrát.

  • Cvik druhý: výchozí poloha je stejná jako u předešlého cviku, lehněte si na záda a nyní natáhněte ruce nad hlavu, pak zvedněte velice pomalu trup, ruce míří vzhůru a mírně se předkloňte, snažte se prsty dosáhnout až ke kotníkům. Cvičení opakujte asi pětkrát za sebou.

 

  • Cvik třetí: tímto cvičením posílíte především břišní svaly, paže a nohy. Opět si lehněte na zem a ruce mějte podél těla. Následně nohy mírně pokrčte v kolenou a zvedněte je co nejvýš nad podložku. Rukama a trupem se taktéž mírně zdvihněte. Nezapomeňte pravidelně dýchat. Opakujte šestkrát až osmkrát.

Cvik v tureckém sedu

K tomuto cviku si sedněte to takzvaného tureckého sedu (nebo také lotosové pozice). Jednou rukou se opřete v bok a druhou zdvihněte nad hlavu a pokrčte v lokti. Dlaň míří směrem k hlavě. V této poloze vydržte několik sekund a posléze opakujte stejným způsobem i na druhé straně.

Cvik vhodný proti bolestem zad

Tohle cvičení pomůže bojovat proti bolestem zad. Postavte se asi metr před zeď s rovnými zády. Chodidla mějte od sebe na šířku ramen. Pak vzpažte nad hlavu, a pomalu se předklánějte, než se prsty dotknete zdi před vámi. Pak se zdi dotkněte celými dlaněmi, nohy máte mírně pokrčené. Záda udržujte rovná. Vydržte v poloze několik sekund a pak se vraťte do původní pozice. Opakujte desetkrát až patnáctkrát.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]