Marně se neříká, že spánek má zásadní vliv na lidské zdraví. Každý člověk má svou oblíbenou polohu, v níž usíná, což však neznamená, že by ji v průběhu noci nemohl měnit. Někteří lidé nejsou tak vyhranění, jiní usínají zásadně například jen na pravém boku.
Co je důležité pro zdravý spánek?
Odborníci se shodují, že základem kvalitního spánku, který je zdraví prospěšný, je dobrá matrace, která by neměla být ani příliš měkká, ani příliš tvrdá, protože jinak může docházet k nežádoucímu napětí v dolní části zad a také v oblasti krční páteře. Pokud se s takovými pocity budíte, pak je to neklamný signál, že byste se měli poohlédnout po lepší matraci.
Podle nejčastějších názorů zdravotníků jsou nejlepší polohy při usínání buď na zádech nebo na boku, s mírně pokrčenými koleny. Pokud však rádi usínáte na břiše a ráno se probouzíte svěží, odpočatí a bez tenzí a bolestí v těle, nemusíte samozřejmě na svých zvycích nic měnit.
Usínání na zádech
Výhodou této polohy je uvolnění páteře a také rovnoměrné rozložení hmotnosti těla. Pokud však někoho trápí například spánková apnoe nebo pálení žáhy či reflux, není pro něj tato poloha vhodná. Pokud má někdo výrazněji zakřivená záda, měl by kolena podložit například polštářkem nebo složenou dekou.
Usínání na boku
Tato poloha připomíná polohu plodu v děloze a patří k nejčastějším polohám při usínání. Umožňuje dokonalou relaxaci a uvolnění celého těla. Polštář stačí nižší, protože tak zabráníte vychýlení krční páteře a případným bolestivým tenzím. Někdo také dává přednost tomu, že si dá mezi kolena něco měkkého, aby ho netlačila.
Ideální je neusínat vždy na stejném boku, ale střídat je, pokud vám to dovolí váš zdravotní stav. Pokud však například trpíte pálením žáhy, bude pro vás lepší spát na levém boku. Pravý bok zase ulevuje srdci.
Usínání na břiše
Jak již bylo uvedeno výše, pokud vám tato poloha vyhovuje a nezpůsobuje vám žádné problémy, nemusíte ji za každou cenu opouštět. Je však dobré vědět, že mezi zdravotníky patří k nejméně doporučovaným, protože vytváří napětí jak v krční, tak i hrudní a bederní oblasti, což může vést až k bolestivým stavům. Navíc tlak vyvíjený celým tělem nesvědčí ani dýchacímu, ani trávicímu systému. Mezi časté následky pravidelného usínání v této poloze patří také skřípání zubů.
Usínat sami nebo s partnerem?
Někteří lidé žijící v páru si vůbec nedovedou představit, že by spali v oddělených místnostech, ale nedávné studie prokázaly, že oddělené spaní má významné účinky pro celkové zdraví. Důvodem je zejména to, že člověk má sám pro sebe více prostoru a může se tak přirozeněji uvolnit. Může dokonce zaujmout polohu na zádech, kdy jsou paže zvednuté za hlavou, což je výborné zejména pro uvolnění páteře.