Pravidelné cvičení pomůže zajisté ztratit nějaké to kilo, ale rovněž pomáhá zlepšit náladu a člověk se cítí samo o sobě lépe. Když přemýšlíme o pozitivních účincích cvičení, často přemýšlíme o fyzických výhodách, protože cvičení je fyzická aktivita. Například některé z běžných výhod cvičení spočívají v úbytku hmotnosti, snížení rizika cukrovky, vysokého cholesterolu a hypertenze, dále pak v udržování síly, svalů a zdravých kostí, posílení imunitního systému a další.
Je však také důležité si pamatovat na pozitivní duševní a emoční dopad, který na nás cvičení má. Pravidelné cvičení a pohyb mají mnoho krátkodobých a dlouhodobých pozitivních účinků, které jsou spojeny s psychickou pohodou.
Cítíte se šťastnější
Studie ukázaly, že po fyzické aktivitě se v těle zvyšuje hladina serotoninu, dopaminu a endorfinu. Jedná se o chemické látky v našem těle, které úzce souvisí s náladou. Je známo, že bojují proti negativním emocím a zvyšují ty pozitivní. Výzkum navíc ukázal, že lidé, kteří pravidelně cvičí, vykazují více pozitivních emocí než lidé, kteří necvičí.
Méně nervozity a méně stresu
Když je vaše tělo ve stresu nebo se cítíte panicky, vaše tělo uvolňuje kortizol. Cvičení údajně kortizol výrazně snižuje. Kromě toho fyzický pohyb uvolňuje svaly a uvolňuje napětí v těle. Pravidelné cvičení tedy může pomoci zvládat příznaky úzkosti a stresu.
Lepší spánek
Pravidelný fyzický pohyb může pomoci regulovat zdravý cyklus spánku a bdění. Aktivita pomáhá snížit únavu během dne a pomáhá našemu tělu rychleji usnout. Zlepšuje také kvalitu hlubokého spánku, který je potřebný k omlazení naší mysli i těla. Věda ukazuje, že fyzická aktivita snižuje úzkost před spánkem a může pomoci lidem, kteří trpí nespavostí.
Dobrý pocit ze sebe sama
Jak se na sebe díváme, má velký dopad na to, jak se cítíme. Zlepšení kondice a překonávání sám sebe (různých hranic fyzičky a kondice) zlepšuje naši sebeúctu a vlastní hodnotu. Dosažení našich fyzických cílů, byť malých, podporuje také pocit úspěchu a kompetence. Zůstat aktivní nám pomáhá vytvářet pozitivní vztah sám k sobě. Mnohdy se člověku cvičit vůbec nechce, ale jakmile nevoli překoná a zvládne trénink, dostaví se pocit k nezaplacení – já jsem to nakonec zvládl/zvládla. O sportovcích je známo, že jsou psychicky i fyzicky odolnější, než lidé, kteří se žádnému sportu nevěnují.
Fotografie: Pixabay