Existuje řada různých studií, které se zabývají behaviorálními vzorci v typologii osobností a v různých demografických skupinách či s ohledem na úspěch nebo výšku IQ. U inteligentních lidí se podle takovýchto studií objevuje 10 návyků, kterým podřizují svá životní rozhodnutí. Zjistěte, zda se v nich také poznáváte.
Návyky inteligentních lidí
Tímto způsobem obvykle inteligentní lidé přistupují k řešení životních problémů a situací. Podívejte se, zda popis sedí také na vaše přístupy k rozhodování.
1. Řešení problémů bez agrese
Přestože hněv je přirozenou reakcí na nepříjemné okolnosti, neměl by být prostředkem pro řešení konfliktů, ať už v soukromé nebo profesionální sféře.
Inteligentní lidé obvykle přistupují v takových situacích k asertivnímu jednání, které napomáhá problémy zmírňovat a řešit konstruktivně a přínosně.
2. Pocit sounáležitosti
Méně inteligentní lidé mají obvykle pocit, že jsou lepší než ostatní. To pro lidi s vyšším IQ neplatí, ti zpravidla uvažují nad hodnotou svého života a činů a mají neustále pocit, že by se měli zlepšovat. Proto také velmi rádi své znalosti a schopnosti sdílí s ostatními.
3. Přiznání chyby
Inteligentní lidé obecně nemají problém rozpoznat a přiznat chybu, a to nejen svému okolí, ale hlavně sobě. Neúspěch či pochybení je pro ně signálem, že by měli v dané oblasti zapracovat.
4. Empatie a emoční inteligence
Právě díky neustálému srovnávání a vyhodnocování vlastního vnitřního světa s tím vnějším pomáhá inteligentní lidem prohlubovat také schopnost vcítit se do jiné osoby. Takoví lidé nebývají přehnaně sobečtí a rádi naslouchají ostatním.
5. Dlouholetá přátelství
Vzhledem k rozvinuté emoční inteligenci si inteligentní osoby budují dlouhodobé vztahy i navzdory překážkám, které ve vztazích nastávají. Přátelství s inteligentním člověkem obvykle vydrží celá léta, jelikož si so svého okruhu pečlivě vybírají osoby, s nimiž jsou ochotni sdílet své životní zkušenosti.
6. Chaos a nedbalost
Indikátorem pracoviště inteligentního člověka je organizovaný chaos. Ten je spojen především s kreativitou, kterou do svých činností vkládají. A většinou se také ve svém nepořádku velmi dobře vyznají.
7. Vulgární výrazy
Jak ukazují některé statistiky, inteligentní lidé mají větší tendenci uvolňovat napětí pomocí vulgarit. Nikdy je však nepoužívají k oslovování jiných.
8. Obrácený denní režim
Inteligentní osoby jsou převážně nočními sovami, tzn. že raději pracují v noci a ve dne spí. To je nejspíše dáno klidem a menší mírou rozptylujících faktorů během noci, a také skutečností, že se jim večer hůře usíná.
9. Posouvání budíku
Právě převážné fungování v nočních hodinách pak způsobuje, že inteligentní lidé neradí vstávají. Proto mají tendence donekonečna posouvat budík.
10. Lenost
Lidé s vyšším IQ se zpravidla věnují sportům pouze výjimečně, jelikož mají neustále dostatek práce se svými myšlenkami.