Trápí vás chloupky na bradě? Poznejte příčinu, abyste vyloučili vážné zdravotní obtíže

Fotografie: Freepik

Chloupky na bradě už žen jsou velmi nepříjemným a naléhavým problémem. Každá třetí žena čelí tomuto problému. Bojovat s nimi můžete jen tehdy, pokud víte, proč vznikají. Dnes vám poradíme, jak na to.

Je totiž potřeba si uvědomit, že chloupky na bradě nejsou jen estetickým problémem, ale mohou také naznačovat hormonální nerovnováhu. Zjistěte, jaké jsou nejčastější důvody, proč vás tato nepříjemnost může trápit.

Dědičnost

Pokud měly stejný problém vaše maminka, babička, sestra nebo teta, je velmi pravděpodobné, že se mu nevyhnete ani vy. Většinou se tyto chloupky začnou objevovat po dosažení určitého věku. Není třeba se nijak zvlášť znepokojovat, zejména tmavší typy s tímto bohužel budou mít často problém.

Fotografie: Freepik

Hormonální nerovnováha

Tento problém může souviset s přítomností mužských hormonů (androgenů) v krvi ženy. Tělo ženy obvykle produkuje malé množství těchto hormonů. Pokud však jejich syntéza zesílí, je možné, že se po celém těle začnou objevovat výraznější chloupky nebo se může zhoršit stav pleti a vlasů. Je třeba najít příčinu této nerovnováhy a případně ji léčit.

Ovariální porucha

Jedním typem hormonální nerovnováhy u žen je syndrom polycystických vaječníků. To je velmi častou příčinou nepravidelné menstruace, nadváhy či neplodnosti. Chloupky na bradě mohou být dalším projevem, který vás popožene, abyste se urychleně objednaly k lékaři.

Fotografie: Freepik

Cushingův syndrom

Naše tělo může produkovat přebytek kortizolu, stresového hormonu. Tento hormon je také přítomen v některých lécích. Zvýšené hladiny kortizolu v ženském těle mohou vést k různým orgánovým dysfunkcím a atrofickým změnám tkání.

Právě tyto patologické změny v orgánech a tkáních charakterizují Cushingův syndrom. Zvýšená produkce kortizolu je také běžná u diabetiků, obézních lidí nebo při svalového napětí.

Vrozená hyperplazie nadledvin

Hyperplazie nadledvin je vrozené onemocnění u dětí. Je charakterizované nedostatkem životně důležitého enzymu nezbytného pro nadledvinky a pro produkci pohlavních hormonů. V důsledku toho se aktivuje mechanismus produkce vysoké hladiny mužských hormonů v ženském těle, což má negativní vliv na vývoj dítěte a má to vážné důsledky pro jeho budoucí život.

Fotografie: Depositphotos

Jak se chloupků účinně zbavit?

Pokud jsou chloupky na bradě pouze estetickým problémem, lze je odstranit různými způsoby: vytrháváním, voskováním a laserovým odstraňováním chloupků nebo odbarvováním. Ale všechny tyto metody poskytují pouze dočasné výsledky. Pokud chloupky na bradě rostou kvůli hormonálním poruchám, je nutné se poradit s lékařem.

Jak je patrné, chloupky na bradě u žen se vyskytují z různých důvodů, od hormonální nerovnováhy po vrozená onemocnění. Každá příčina si vyžaduje jiné řešení. Pokud máte tento problém, stojí za to navštívit lékaře, který vám pomůže zjistit důvod vašeho trápení a navrhne vhodné řešení.

Zdroj: Healthline

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]