Zdravý a klidný spánek zaručí pěnové matrace

Práce je čím dál víc, ale času na odpočinek nepřibývá, spíše naopak. Proto je důležité dbát na kvalitní spánek, ve kterém tělo obnovuje síly. Na kvalitu spánku má vliv mnoho faktorů. Důležité je, aby pro nás bylo komfortní samotné prostředí ložnice, vhodná teplota v pokoji, ale v neposlední řadě také lůžko s vyhovující matrací.

Obecně lze říct, že by měla matrace zajistit komfort, který zároveň splňuje nároky pro vhodnou pozici ke spánku. Tělo by mělo být rovnoměrně podepřené. V oblasti boků a ramen by měla matrace ustoupit, naopak v jiné části těla (pas) podepřít svou výplní. Nemělo by docházet k tomu, aby bylo tělo vystaveno většímu tlaku, tím by mohlo dojít k narušení krevního oběhu. Základní vlastností matrace je, že by měla umožnit snadné otáčení a změnu polohy těla ve spánku. Matrace by také neměla být moc měkká, aby se do ní člověk moc nepropadl a neležel ve vzniklé prohlubni.

Z jakých typů pěnových matrací můžeme vybírat?

Konkrétní vlastnosti udávají materiály, ze kterých jsou matrace vyrobené. Na výrobu pěnových matrací se využívá například bio pěna, latex, přírodní kaučuk, viscolatex, líné nebo studené pěny. Poznat kvalitní a vyhovující matraci není jednoduché, proto o možnostech píšeme v další části článku.

Nejdůležitější vlastností pěnové matrace je tuhost. Matrace se dělí do několika různě tuhých anatomických zón. U některých produktů dokonce až do 7 zón, které přímo ovlivňují, jak kvalitní spánek poskytne. Některé varianty matrací dokonce nabízí oboustranné provedení, tím získáte matraci s jinou mírou tuhosti z každé strany. Pěnové matrace jsou výhodné, protože většina z nich poskytuje vhodnou podpěrnou sílu, která zajistí správnou polohu těla. A v čem se jednotlivé materiály vyznačují?

matraceno-Penove-matrace_tanag

Bio pěny

Jak už název vypovídá, jsou vyráběné z ekologicky šetrných materiálů, které zbytečně nezatěžují naši planetu. Tento faktor může hrát roli při výběru u osob, které jsou environmentálně založené. Samozřejmě že matrace z bio pěny mají i jiné vlastnosti. Hlavní výhodou jsou antibakteriální vlastnosti. Neméně zajímavý je také fakt, že obsahují nadprůměrné množství přírodních olejů.

Líné pěny

Patří mezi nejnovější typy matrací, které trh nabízí. Jinak se jim také říká matrace z viskoelastické polyuretanové pěny. Hlavní výhoda těchto matrací je, že dokáží měnit svou tvrdost podle aktuálního tlaku a teploty těla. Tím dochází k lepšímu přizpůsobování tvaru těla a následnému rovnoměrnému rozložení hmotnosti. Když si na takovou matraci lehneme, změkne a přizpůsobí se tělu. Při odlehčení dochází k pomalému vracení do původní polohy. Minimální protitlak ocení zejména osoby, které mají problémy s bolestmi zad, nebo s proleženinami.

Studené pěny

Proč si zakoupit matraci ze studené pěny? Je hned několik důvodů. Matrace ze studené pěny jsou díky použitému materiálu vysoce prodyšné. Tento prvek spolu s promyšleným odvodem přebytečného tepla zamezuje výskytu roztočů.

Matrace ze studené pěny jsou velice pružné, proto jsou v angličtině také označované jako HighResilience. Charakterizuje je tvarová stálost a celková pevnost. Samozřejmostí je také vysoká míra elasticity, tedy přizpůsobení se tělu uživatele.

Latex

K výrobě se používají směsi přírodního a syntetického kaučuku. Jejich poměr výrazně ovlivňuje cenu matrace. Přírodní kaučuk je podstatně dražší, proto i matrace s větším množstvím přírodního materiálu bude dražší, ale také kvalitnější.

Hned v úvodu je potřeba uvést, že k latexovým matracím se doporučuje kvalitní lamelový rošt, bez kterého by matrace plně nefungovaly. Latexové pěnové matrace nabízí bodovou elasticitu. Jinak řečeno, materiál se deformuje pouze v zónách, na které lidské tělo vyvíjí největší tlak, ostatní části matrace zůstává beze změn.

Viscolatex

Latexové matrace jsou už na trhu zavedené, ale v současnosti na trh vstupují také jiné typy latexu. Příkladem může být viscolatex. Jedná se o viskoelastickou pěnovou pryž, která vychází z již zmiňovaného latexu. Také vlastnosti jsou podobné matracím z latexu. Hlavní výhodou je tvarová paměť, která podporuje správnou relaxaci a spánek.

Vícehustotní latex

Jsou dalším typem, který vychází z původních latexových matrací. Jak už název napovídá, matrace je tvořena ze dvou druhů latexu. Ve spodní části je tužší materiál, který zajišťuje lidskému tělu pevnou oporu. Naopak vrchní část je měkčí, o to se stará pěnová pryž o nižší hustotě. Výsledkem je nadprůměrně anatomicky flexibilní matrace, která se přizpůsobí jakékoliv postavě. Je třeba také zmínit, že tento materiál je vysoce odolný vůči bakteriím.

Sendvičové matrace

Tento typ matrací je tvořen hned z několika vrstev. Ve výsledku sendvičové matrace kombinují vlastnost všech využitých materiálů.

Základem sendvičové matrace je polyuretanová pěna, která se někdy také označuje jako PUR pěna. Podle rozdělení výše víme, že může být studená, nebo lína. Zvláštním prvkem, který doplňuje sendvičovou matraci je kokosovláknitá deska, která vzniká spojením latexu a kokosového vlákna.

Jednou z výhod sendvičových matrací je možnost volby. Můžeme vybírat z různých kombinací, které nabízí výhody plynoucí z použitých materiálů. Může se jednat například o tvarovou stálost, která zabraňuje bolestem zad, ale také tuhost a mnoho dalších vlastností.

Matraceno – ukázka luxusních pěnových matrací od českého

Prémiová latexová matrace LARISA

Vlastnosti této pěnové matrace určují přírodní materiály, ze kterých je vyrobena. Ocení ji hlavně alergici, protože přírodní latex odpuzuje roztoče a navíc velmi dobře odvádí vlhkost. Latexová pěna je navíc proložena vrstvou koňských žíní, které matraci provzdušní a zpevní. Samozřejmostí je přizpůsobování latexové pěny lidskému tělu. Matrace je oboustranná s tuhostí 2 a 3. Je tvarovaná do pěti anatomických zón a vhodná pro osoby až do 130 kg. Doporučuje se využít spolu s polohovacím roštem. Tento typ matrace můžete zakoupit na webu matraceno.cz

larisa

Luxusní matrace s latexovou pěnou ROSELATA

Nosnost 130 kg, tuhost 2, 5 anatomických zón. To vše nabízí tato luxusní matrace s latexovou perforovanou pěnou na lehacích plochách. Proděravění umožňuje dobrou cirkulaci vzduchu. Jádro matrace je ze studené (HR) pěny. Matrace je z přírodních materiálů. K dostání je na matraceno.cz

matraceno-Penove-matrace_roselata

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]