Dříve se tvrdilo, že pokud chcete zhubnout, nesmíte jíst po šesté hodině večerní. Poté půjdou vaše kila zaručeně dolů. Dnes již naštěstí víme, že tento styl stravování nemá u zdravého člověka opodstatnění.
Moderní dietologové se staví proti takovým omezením a dokazují, že jídlo před spaním může být prospěšné a dokonce nutné. Podstatné je však vědět, co jíst a v jakém množství.
Vědecká studie
Američtí vědci v rámci jedné studie rozdělili 50 lidí do dvou skupin. První skupina jedla celý měsíc poslední jídlo před 18. hodinou a druhá téměř před spaním. Výsledky ukázaly, že předčasná večeře ovlivnila hladinu cukru v krvi. Pro ty, kteří šli spát s prázdným žaludkem, byla hladina cukru ráno velmi nízká a hned po snídani šla prudce nahoru.
Ve druhé skupině byla průměrná hladina cukru před snídaní i po ní stejná. Jejich tělo se tedy nemuselo nijak vypořádávat se skokem krevního cukru, což je jistě zdraví prospěšnější stav.
Na základě výsledků dospěli vědci k závěru, že není důležité, v kolik hodin jíme, ale jaká je to porce a co obsahuje za živiny. Večerní jídlo by mělo obsahovat potraviny s nízkým glykemickým indexem.
Doporučení lékařů
Stejný názor mají i moderní odborníci na výživu. Rozhodně nedoporučují vynechávat večerní jídlo, a to zejména u těch lidí, kteří ještě ráno před prací chodí cvičit nebo mají nějakou fyzickou aktivitu.
Co si dopřát před spaním?
Je však třeba myslet na vhodný výběr potravin. Ideální je zejména dušené libové maso a ryby, omeleta z vaječného bílku a různé druhy zeleniny a salátů. Můžete si dopřát také pár ořechů, trochu tvarohu nebo vařené krevety, vývar nebo třeba kefír. Výběr tedy není malý a každý člověk si jistě vybere dle své chuti. Naopak zapomeňte na ovoce – to by se mělo konzumovat pouze v dopoledních hodinách. Vyhněte se také jakýmkoliv jiným sladkostem.
Jaké nápoje si dopřát?
Můžete pít vodu s několika kostkami zmraženého kokosového mléka nebo jablečného džusu. Většině lidí také udělá dobře šálek zahřátého kravského mléka se lžičkou skořice.
Pozor si dejte ale na často doporučovaný mýtus. Hodně se hovoří o tom, že tzv. středomořský životního styl vám může pomoci zhubnout. Podle něj byste si ale k večeři měli dopřát poměrně kaloricky vydatné jídlo a doplnit jej sklenkou suchého vína. Kyselina vinná ale neumožňuje vstřebávání tuku a pití vína má i negativní dopady na trávení. V noci se látky ve víně začínají okyselovat, což vede k produkci plynů a toxinů ve střevech a také k hormonálním poruchám.
Pít alkohol (byť i jen sklenku vína) se večer nevyplácí. Posledním jídlem by mělo být jednoduché, nízkotučné, neslazené jídlo s nízkým glykemickým indexem. Pouze takové produkty pomáhají kontrolovat chuť k jídlu a pomohou vám udržet si štíhlou linii a pevné zdraví.
Zdroj: Healthline