Nejlepší cvičení na zánět sedacího nervu a bolesti spodních zad

Ischias a bolesti zad jsou způsobeny podrážděním nebo kompresí dolního zadního nervu. Ischias neboli zánět sedacího nervu je velmi nepříjemné a bolestivé onemocnění. Nejčastější příčinou nepříjemného ischiasu je vyhřezlá ploténka anebo tzv. dislokovaná ploténka – ploténka přemístěná mimo obvyklou polohu.

Ploténka, která utlačuje sedací nerv, může po čase způsobit zánět. Zánět sedacího nervu se projevuje mravenčením, pichlavou bolestí až necitlivostí. A to od spodní části zad přes hýždě, dolní končetiny až po prsty na nohou.

Ne vždy je nutné ischias léčit. Stav se docela často sám zlepší během šesti týdnů klidového režimu. Jestliže je však bolest nesnesitelná, omezující, trvalá a stále neustupuje, nabízí se několik možností léčby. K léčení je možné využít léků, fyzioterapie a v případě závažného stavu chirurgického zákroku. Bolest můžete zkusit odstranit těmito způsoby:

  • Pravidelné cvičení, které posiluje zádové svaly

  • Spaní na pevné matraci

  • Správné držení těla

  • Správně nastavená autosedačka pro spodní opěru

  • Pravidelná praxe správné zvedací techniky

6 cviků, pro zmírnění potíží

1. Protahování zadní strany stehna

Lehněte si na podložku a opatrně zvedněte jednu nohu nahoru a pomocí rukou ji přitáhněte k sobě. Pak nohy vyměňte. 

2. Přitahování kolene

Opět si lehněte zády na podložku a přitahujte k sobě koleno ohnuté nohy. Pak nohy vyměňte. 

3. Obrácený holub

Znovu budete ležet na zádech a ohnete nohy, kdy jednu přeložíte přes druhou a spodní nohu budete přitahovat k sobě. Opět pak nohy vystřídejte. 

4. Cvik na břiše

Lehněte si na bříško, ruce si dejte třeba pod hlavu, tak, aby se vám pohodlně leželo a opatrně ohněte jednu nohu tak, že na ní ležíte (druhá bude rovná, natažená) a ohnutou nohu přitáhněte směrem nahoru. Koleno se dotýká podložky, chodilo rovné nohy. Vydržte tak nějakou chvíli a nohy vyměňte.

5. Pozice dítěte

Postavte se na všechny čtyři a dosedněte na paty, natáhněte se před sebe a opřete se o čelo. Ruce mohou směřovat dozadu i dopředu. V pozici vydržte minimálně půl minuty až minutu. Tuto pozici můžete provádět i několikrát během dne. 

6. Cvik v sedu

Sedněte si na turka, tak jak vám to tělo dovolí a přetočte se pomalu na jednu stranu, levou rukou se chytněte za pravé koleno a podívejte se za sebe. Pravou rukou se opřete za zády o podložku. Zkuste tak chvíli vydržet a vyměňte strany. Žádný cvik nedělejte přes bolest a na sílu.

Obrázky: articles.mercola, wikihow