Zlepšete své duševní zdraví pomocí několika jednoduchých tipů

Péče o duševní zdraví je v dnešní uspěchané době zárukou toho, že se nezhroutíte a nezažijete na vlastní kůži syndrom vyhoření. Jde tedy o prevenci. Honba za kariérou, výdělky, úspěchem, uznáním, zrychlený životní styl, péče o děti, domácnost a snaha se všem zavděčit vede jen k zvýšenému vypětí a stresu.

Když si k tomu přidáme ještě předvánoční shon, nákupy dárků, velký úklid, není divu, že mnoho lidí tyto krásné svátky nesnáší, přitom jsou tak úžasné – tedy mohly by být, kdyby…

1. Kdybyste se naučili říkat NE

Slovo NE pomáhá budovat hranice a člověk by se měl NE naučit říkat, pokud cítí, že je daná žádost či úkol nad jeho síly a musí ukrojit kus ze svého volného času. Případně je-li vám daný úkol z nějakých důvodů nepříjemný. Mnoho z nás neumí říkat NE, protože si myslí, že je to neomalené, nezdvořilé, nelidské. Jenže je důležité znát a definovat svá omezení. Na slovíčku NE není opravdu nic nelidského nebo neomaleného. Když někomu řeknete NE, neposíláte ho hned k šípku. I NE může znamenat, že si nadále toho člověka vážíte. Jen se naučte vyhodnocovat situaci a nebrat si na sebe víc, než je nutné.

2. Pište si deník

Možná to zní dětinsky, ale skutečně to pomáhá. Zapisování vám může pomoci zvládat úzkost, stres a napětí, vyhnete se tak depresím. Může vám to zlepšit náladu, protože až se vypíšete, uleví se vám a rovněž můžete situaci vidět i z jiné perspektivy. Pokud si budete zapisovat něco hodně nepříjemného, vypište se z toho, ale list pak vytrhněte a vyhoďte, až ucítíte, že vám psaní přineslo úlevu. Dále s tom nehrabte a nevracejte se k tomu. Klidně si můžete takto psát i několik dní o jednom problému, který vás trápí. Ale pokaždé list roztrhejte a vyhoďte.

3. Seznam pozitivních věcí

Každý večer, než usnete, napište si seznam alespoň pěti věcí, které vám v tom dni připadají pozitivní. A neříkejte, že jste nic pozitivního nezažili. Už jen to, že jste ráno vstali z postele a mohli odkráčet po svých. To, že si můžete uvařit kávu a zakousnout sušenku, je přece bezva. Mít střechu nad hlavou a možnost si doma zatopit, aby vám nebyla zima, není pro každého také samozřejmost. Napište si 5 okamžiků, které jsou vám příjemné, milé, pozitivní a cítíte za ně vděčnost.

4. Cvičte jógu

Jóga je o práci s dechem, dokáže zklidnit roztěkanou mysl. Protáhnete si přitom i tělo. Jóga je zkrátka balzám pro tělo i duši. A pokud se vám nechce cvičit jóga, běžte si zaběhat, zaplavat, zatancovat. Pohyb má blahodárný vliv na celkové zdraví člověka.

5. Choďte na procházky

Naučte se chodit pravidelně na procházky. Ideálně někam do přírody. Pokud nemůžete jít do lesa, protože bydlíte ve městě, najděte alespoň park nebo jiné tiché a klidné místo. A jakmile to bude možné, vyjeďte si na hory. Příroda je lék. Má moc uklidnit a zbavit člověka různých zátěží a stresu.

Obrázky: pixabay.com